RODZICE
 

 

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

 

Na Państwa pytania odpowiedzi udzielają eksperci z
Centrum Stomatologii Dzieci i Młodzieży ELEFANT



Zadaj pytanie ekspertom
- wyślij do nas Swoje pytanie

 

Pytania i odpowiedzi podzieliliśmy na kilka grup temamtycznych:

 

 

LAPISOWANIE, LAKOWANIE, FLUORYZACJA I FLUOR

 

 

Moje pytanie dotyczy fluoryzacji, która odbywa się masowo w szkołach. Słyszałam od kilku osób, że ta czynność powoduje żółknięcie szkliwa. Czy to prawda? i czy jest to koniecznie w dobie, kiedy produkty do higieny ustnej zawierają dostateczna ilość fluoru.

Odp.: Fluoryzacja przeprowadzana w szkołach nie powoduje żółknięcia szkliwa. Fluoryzacja nie jest konieczna w przypadku osób będących pod stałą kontrolą stomatologa i prowadzących profilaktykę fluorową  w gabinecie stomatologicznym.

 

 

Czy lapisowanie ząbków mlecznych jest dobrym zabiegiem ochronnym w przypadku, gdy próchnica już się pojawiła? Czy nie można pokryć lapisu jakimś preparatem, żeby ząbki nie były czarne? Czy metoda leczenia zębów  mlecznych ozonem jest alternatywą?

Odp.: Lapisowanie (impregnacja) jest metodą z wyboru w przypadku próchnicy na dużych i płaskich powierzchniach, gdzie wypełnienia mogą się nie utrzymać. Jeśli próchnica pojawiła się w bruzdach zębów tylnych konieczne jest wyleczenie ubytków. Wadą lapisowania jest przebarwienie zębów na czarno. Jeśli dziecko współpracuje, tzn. pozwoli stomatologowi opracować ”dziurę” i ją zaplombować - lapisowanie nie jest konieczne. Alternatywą lapisowania może być ozonoterapia.

 

 

Czy wszystkie zęby należy lakować? Ile razy lakuje się ząbki i w jakim odstępie czasu? A zęby stałe TEŻ LAKOWAĆ?
Odp.: Lakuje się zęby posiadające bruzdy tzn. zęby trzonowe i przedtrzonowe. Stałe zęby lakujemy przede wszystkim. Laki utrzymują się w zębach 6-12 m-cy i dłużej. Zależy to od rodzaju preparatu i suchości w czasie wykonywania zabiegu.

 

 

Czy istnieje szkodliwość w lakowaniu zębów ( trzonowe 6) u 7 latka i czy jest zalecane?
Odp.: Nie istnieje żadna szkodliwość lakowania zębów, nawet jest zalecane właśnie u 6-latkow, gdyż jest to okres kiedy wyrzynają się pierwsze zęby stałe, które należy zabezpieczyć właśnie poprzez lakowanie.

 

 

Do tej pory u mojej 7-latki zęby 5 i 4 zaatakowane próchnicą były otwarte i rozwiercone tak, aby nie powstawały stany zapalne. Obecnie pan dentysta, u którego mieliśmy okazję być pierwszy raz założył lekarstwo, twierdząc, że próchnicę należy leczyć w zębach mlecznych. Efekt zaczyna być widoczny na dziąsłach i zbiera się ropa. Czy powinnam usunąć lekarstwo, czy po prostu dać sobie jeszcze trochę czasu i stosować płukanie np. szałwią?

Odp.: Prawdopodobnie zęby zostały dlatego otwarte, bo miazga była w stanie zgorzelinowego rozpadu (czyli zęby obumarły). Jeżeli po próbie ich zamknięcia zaczęła się zbierać ropa - zęby należy otworzyć i tak pozostawić do czasu wyrżnięcia się zębów stałych. Ropa będzie miała wówczas ujście przez ząb i nie będą tworzyły się stany zapalne. Próba zamknięcia zęba przez drugiego lekarza nie powiodła się, więc trzeba usunąć lekarstwo, lub nawet ząb.

 

 

Co to jest lakowanie zębów?

Odp.: Lakowanie zębów – zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym, mający na celu uszczelnienie bruzd zębowych. Na porowatą powierzchnię zęba zostaje nałożona warstwa płynnego materiału, twardniejącego w wyniku reakcji chemicznej lub pod wpływem światła. Dzięki temu powierzchnia zęba staje się bardziej gładka – mniej podatna na osadzanie się w szczelinach zęba resztek pokarmowych oraz działanie kwasów na szkliwo. Zabieg zalecany dla dzieci po czterech miesiącach od wyrżnięcia zęba.

 

 

Moja dwuletnia córcia  ma na jedynkach górnych białe plamki. Odwiedziliśmy cztery miesiące temu dentystę, który powiedział, iż wygląda to na demineralizację i polakierował ząbki. Kolejne lakierowanie zalecił za 6 miesięcy. Aktualnie u córci pojawiły się na czwórkach również białe plamki. Czy lakierownie można dokonać ponownie po 4 miesiącach czy też trzeba odczekać zalecone 6 miesięcy? Czy można podawać dziecku poza Zymafluorem (czego nie robimy bo dentysta nam nie polecał ze względu na szkodliwość fluoru) jakieś inne preparaty wzmacniające i chroniące przez demineralizacją. Dodam, że moja córcia w ogóle nie je słodyczy.

Odp.: Fluoryzację takich plam należy wykonać znacznie częściej i najlepiej w domu wcierać preparat fluoru. Należy jednak zgłosić się do lekarza, bo możliwe, że plamy te należy już lapisować a to może ocenić jedynie lekarz.

 

 

Czy lapisowanie ząbków mlecznych jest dobrym zabiegiem ochronnym w przypadku gdy próchnica już sie pojawiła? Czy nie można pokryć lapisu jakimś preparatem, żeby ząbki nie były czarne? Czy metoda leczenia zębów  mlecznych ozonem jest alternatywą?

Odp.: Lapisowanie (impregnacja) jest metodą z wyboru w przypadku próchnicy na dużych i płaskich powierzchniach, gdzie wypełnienia mogą się nie utrzymać. Jeśli próchnica pojawiła się w bruzdach zębów tylnych konieczne jest wyleczenie ubytków. Wadą lapisowania jest przebarwienie zębów na czarno. Jeśli dziecko współpracuje, tzn. pozwoli stomatologowi opracować „dziurę” i ją zaplombować lapisowanie nie jest konieczne. Alternatywą lapisowania może być ozonoterapia.

 

 

Czy zęby stałe – jedynki też należy lakować? Jaka jest najlepsza substancja do lakowania? Do jakiego wieku lakowanie jest bezpłatne?

Odp.: Nie lakujemy jedynek, tylko zęby posiadające bruzdy. Do lakowania stosujemy laki i glasjonomery. Leczenie bezpłatne wykonują placówki, które mają podpisana umowę z NFZ i zależy to od aktualnie obowiązujących przepisów.

 

 

Moja 2,5 córka już od roku ma dużą próchnicę butelkową, dlatego też co 3 miesiące wykonujemy lapisowanie chorych ząbków. Niestety da się już zauważyć dalszy rozwój próchnicy pomiędzy dolnymi jedynkami. Czy są jakieś sposoby na zatrzymanie postępującej próchnicy (dieta, dodatkowe witaminy i minerały, jakieś badania, które możnabyłoby przeprowadzić)? Czy duża próchnica nie zaszkodzi stałym zębom?

Odp.: Bardzo ważna jest higiena u takiego dziecka. Częste mycie zębów i domowe wcieranie np. Elmex-żel po umyciu zębów wieczorem, raz w tygodniu. Zwilżamy gazik tym preparatem i przecieramy dziecku zęby. Następną sprawą jest dieta. Przyjmuje się, że próchnica butelkowa jest częścią  zespołu niewłaściwego sposobu żywienia dziecka. Dziecku należy ograniczyć picie soków owocowych i słodkich napojów, wyeliminować słodycze. Główną przyczyną próchnicy butelkowej jest karmienie dziecka za pomocą butelki, a szczególnie zasypianie z butelką. Proszę więc na to zwrócić szczególną uwagę.

Próchnicę nie wywołują jakieś specjalne szczepy bakterii, więc badań u takich dzieci się nie przeprowadza.

Proces uszkadzania zębów rozwija się tak szybko, że niemożliwe jest leczenie tych zębów metodą konwencjonalną. Lapisowanie zostaje więc metodą z wyboru. Proszę przestrzegać terminów lapisowania, gdyż prawidłowo przeprowadzone zatrzyma próchnicę w znacznym stopniu. Zęby stałe nie muszą być tak podatne na próchnicę, więc proszę się nie martwić. Mogą one ulec zarażeniu będąc w bezpośrednim kontakcie z mleczną próchnicą przez długi czas, ale kontrolując uzębienie co 3 m-ce, stomatolog do tego nie dopuści, plus oczywiście higiena i odpowiednia dieta.

 

 

W związku z szeroko propagowaną akcją dot. fluoryzacji , chciałam zapytać :
Czy powyższe zabiegi powinny być przeprowadzane we wszystkich szkołach , bez względu na rejonizację ?
Jestem mieszkanką Gdańska , gdzie fluor występuje w nadmiernej ilości, a jak wiadomo , nadmiar tego związku jest bardzo szkodliwy dla organizmu. Fluoryzacja  nie przeciwdziała w dający się zauważyć sposób próchnicy, co zostało potwierdzone przez inne niezależne badania. Co gorsza, występuje ścisły związek fluoru ze wzrostem zachorowań na raka . Doktor Yiamouyiannis stwierdza:
W 1988 roku naukowcy z Argonne National Laboratories podpisali umowę na prace badawcze dla United States Public Health Service, w wyniku których stwierdzono, iż fluor nie tylko wywołuje raka, ale i przyczynia się do jego rozwoju. W oddzielnie przeprowadzonym studium badacze z Argonne potwierdzili wnioski naukowców z Nippon Dental University w Japonii, z których wynikało, że normalne komórki wystawione na działanie fluoru przekształcają się w zwyrodniałe komórki rakowe.
Odp.: Zabieg fluoryzacji nie jest obowiązkowy i jeśli nie jest Pani przekonana, lub dziecko ma fluoryzację w gabinecie dentystycznym może się Pani nie zgodzić.
Faktem jest, że gdzie jest duże zanieczyszczenie jest to rejon dużej ekspozycji na fluor. Fluoryzacja egzogenna jest mniej narażona na objawy uboczne niż podawanie fluoru w tabletkach. W ramach tej akcji dzieci uczą się prawidłowego szczotkowania zębów.

 

 

Czy dziecku, które ma zalapisowane ząbki (wiek 16 miesięcy) można zastosować ozonowanie? Który z zabiegów jest bardziej skuteczny?
Odp.: Tak, można. Biorąc pod uwagę, że nie borujemy zębów, to ozonowanie jest znacznie skuteczniejsze.
 

 

Po lapisowaniu górnych jedynek i dwójek dziecku trzyletniemu spuchła górna warga i dziąsła okolicy zabiegowej. Czy istnieje prawdopodobieństwo uczulenia na składniki preparatu używanego do zabiegu? Czy należało wykonać wcześniej próbę uczuleniową?

Odp.: W naszej wieloletniej praktyce nie zdarzyło się uczulenie na lapis. Prawdopodobne jest, że zalapisowano ząbki z infekcją miazgi (zęby obumarłe). Obrzęk więc może być wynikiem procesu toczącego się w korzeniach tych zębów. Należałoby otworzyć zęby lub nawet usunąć. 

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź, ale pozwolę sobie kontynuować. Gdyby tak było jak Państwo sugerujecie w odpowiedzi opuchlizna nie ustąpiłaby po podaniu Zyrteku.

Odp.: Może to być poparzeniem preparatem do lapisu błony śluzowej w okolicy zabiegowej. Prób uczuleniowych przed lapisowaniem nie wykonuje się.

 

 

Jestem mamą 10 miesiecznego chłopca, który ma dwa ząbki przednie górne i dwa dolne, widać już kawałeczek górnej prawej dwójki, chciałam się zapytać kiedy powinnam udać się z dzieckiem do dentysty na pierwszą wizytę, i czy powinnam podawać dziecku fluor w kropelkach, i co mogę zrobić żeby te ząbki były zdrowe
Chciałam przy okazji zapytać czy Pedodonta to to samo co stomatolog dziecięcy bo spotkałam się z tym określeniem a muszę przyznać, że nawet w niektórych przychodniach lekarze i pielęgniarki nie wiedzą kto to jest Pedodonta.

Odp.: Już powinna Pani udać się do stomatologa dziecięcego czyli pedodonty. Stwierdzi on, czy na zębach nie ma odwapnień i zadecyduje czy należałoby podawać fluor. Aby ząbki były zdrowe należałoby je przecierać gazą, chyba że dziecko pozwoli sobie je umyć szczoteczką. Bardzo ważna jest dieta. Dziecku nie należy zbyt często podawać soczków owocowych i uwaga na usypianie przy piersi, czy też z butelką.

 

 

Moja 2 letnia córeczka jest po pierwszej wizycie u stomatologa, gdzie  miała lapisowane 4 przednich ząbków (górne jedynki i dwójki), czekają nas jeszcze dwie wizyty.  Niestety pani doktor nie poinformowała mnie o alternatywnej możliwości leczenia tych ząbków, czyli o ozonowaniu. Moje pytanie jest takie; czy można w jakiś sposób cofnąć ten zabieg, czy możliwe jest aby to przebarwienie, które jest już widoczne cofnąć? Teraz, kiedy wiem o ozonowaniu na pewno zdecydowałabym się na nie. Córeczka ma piękne ząbki, są z nalotem próchniczym, ale w niewielkim stopniu, widoczne było to tylko przy bliższym kontakcie. Po lapisowaniu niestety wyglądają fatalnie.:(

Odp.: Ozonowanie jest alternatywą dla lapisowania, lecz ozonowane miejsce ma ciemnobrązowy kolor. Minusem ozonowania jest to, że trwa to od 10 - 40 sekund przy jednym zębie i dziecko musi siedzieć bardzo spokojnie w tym czasie. Jeśli dziecko pozwoli sobie wykonać dłuższy zabieg, można oczyścić zębinę (te lapisowane) i zaplombować.

 

 

W naszym regionie (woj. wielkopolskie) zawartość fluoru w wodzie pitnej wynosi 0,43 mg/litr. Lekarz stomatolog zapisał dziecku (6lat) Zymafluor w tabletkach 1mg. Farmaceuta jednak twierdzi, że lepiej nie podawać, bo jest on trucizną. Dodam jeszcze, że córka zaczęła przyjmować ten preparat już w wieku pół roku i bierze go nadal. Co o tym sądzić?

Odp.: Przy stężeniu fluoru 0,43 mg/l u dziecka powyżej 4 lat norma wynosi:2 tabletki po 0,25 mg. Nie ma dowodów na to, że fluor w tej dawce jest trucizną . Jeśli dziecko ma tendencję do próchnicy może Pani podawać dalej fluor, lecz w dawce wyżej wspomnianej lub zdecydować się na fluoryzację egzogenną(lakierowanie). Jeśli dziecko ma zdrowe zęby radziłabym poprzestać na fluoryzacji egzogennej. 

 

 

Jestem mieszkanką Warszawy. W szkole moich dzieci rozpoczyna się akcja fluoryzacji. Czy zabieg ten jest niezbędny dla zębów dzieci? Jak często powinien być wykonywany, aby był skuteczny? Czy faktycznie fluor jest rakotwórczy?

Odp.: Zabieg fluoryzacji nie jest obowiązkowy, może Pani się nie zgodzić. Polega to na szczotkowaniu zębów roztworem fluoru (obecnie jest to Elmex-żel lub Fluamex) pod nadzorem. Aby był skuteczny wymaga 5-krotnego powtórzenia w ciągu roku, najlepiej w odstępach dwutygodniowych. Redukcja próchnicy przy prawidłowym stosowaniu tej metody wynosi ok. 30%. Podczas akcji fluoryzacji dzieci uczą się prawidłowego czyszczenia zębów. Brak jest doniesień o rakotwórczym oddziaływaniu fluoru na zęby. 

 

 

Moja córeczka (skończyła 21miesięcy) właśnie przeszła dziś pierwszy zabieg lapisowania! Jestem przerażona faktem, iż moja mała lalunia będzie miała czarne ząbki!!!! Wiem moja wina -próchnica butelkowa, moje dziecko nie rozstaje się z butelką! Ale od dziś to się zmieni! Chciałabym wiedzieć czy ozonoterapia zastosowana na zalapisowane ząbki spowoduje, iż zniknie ich czarne zabarwienie? Czy ozonoterapię należy powtarzać? Czy warto najpierw zalapisować ząbki, a później zastosować ozonoterapię? Pomijając efekt wizualny, która z tych metod jest lepsza? I ile kosztuje ozonoterapia? Dodam, że mieszkam w małym miasteczku i nasze miejscowe gabinety oferują jedynie lapisowanie!
Odp.: Zabieg lapisowania jest bardziej sprawdzony niż ozonoterapia, chociaż zęby pozostają ciemne. Ozonoterapia jest trudniejsza do przeprowadzenia u małego dziecka i żeby była skuteczna należy dbać o zęby wcierając odpowiednie preparaty.

 

 

Mam córeczkę w wieku rok i 5 miesięcy, która ma wielkie problemy z próchnicą. Próchnica zaatakowała jej chyba już wszystkie ząbki, najbardziej zniszczone są górne dwójki (popękane szkliwo odpadło od ząbków) i jedynki (bardzo głębokie wżery z przodu i z tyłu do prawie połowy grubości ząbka). Byłem z córką u pani stomatolog, która przeprowadziła fluoryzację (3 razy). Obecnie raz na tydzień stosuję Elmex Żel, oraz staram się raz - dwa razy dziennie myć ząbki szczoteczką (na siłę). Mała przez cały czas ssie jeszcze w nocy pierś (potrafi robić to całą noc). Co mogę zrobić aby ratować ząbki mojej córeczki? Czy użycie azotanu srebra zatrzyma próchnicę? Co robić?

Odp.: Jeśli odpada szkliwo należy natychmiast ząbki polapisować (czyli użyć azotanu srebra) lub poddać je ozonowaniu. Możliwe że do zabiegu lapisowania będzie trzeba ząbki opracować (czyli wiercić). Dziecko nie powinno usypiać przy piersi, ani też przy butelce. Należałoby rozważyć odstawienie dziecka od piersi.

 

 

Państwa strona dotyczy pielęgnacji zębów dzieci i młodzieży, ja dopiero spodziewam się dziecka. Czy w czasie ciąży można bez obaw używać elmexowskego żelu z aminofluorkiem?

Odp.: Tak, jest to zewnętrzna (endogenna) fluoryzacja.

 

 

Po przeczytaniu Państwa odpowiedzi na temat lakowania ząbków mlecznych nadal mam wątpliwości. Czytałam artykuł, że po zalakowaniu ząbki nie wchłaniają żadnych mikroelementów i witamin z zewnątrz, że zęby i tak mogą się zacząć psuć z tytułu niedokładnego zalakowania np.: dziecko się rusza podczas zabiegu. Proszę o więcej informacji.    

Odp.: Laki stomatologiczne zakłada się w miejscach szczególnie predysponowanych do próchnicy czyli szczeliny i bruzdy. Mogą one utrzymywać się w bruzdach nawet do kilku lat i przyczyniają się do znacznej redukcji ubytków próchnicowych, tym bardziej, że niektóre z nich uwalniają fluor.
Warunkiem idealnego lakowania jest utrzymanie zęba w suchości w czasie pokrywania lakiem (jest to około 30 sek.)

 

 

Mój synek ma 1 roczek i 2 miesiące, miał lapisowane górne jedynki i dwójki, choć zmiana była tylko na jednym ząbku w postaci malusieńkiej plamki. Czy było konieczne pokrywanie tym lekarstwem wszystkich 4 ząbków? Słyszałam, że jeśli zmiany są prawie niewidoczne to ząbki można polakierować. Stomatolog powiedziała, że to zależy od tego na ile ściemnieją mu te ząbki, że nie muszą być całkiem czarne, że mogą być przyszarzałe, ale nie wyjaśniła mi od czego to zależy.
Odp.: Ząbek ciemnieje tylko w miejscu, gdzie jest próchnica. Zdrowe tkanki(szkliwo) nie ciemnieją. Jeśli plamki były twarde i błyszczące można je lakierować. Jeśli były chociaż  trochę miękkie, lepiej wcześniej wkroczyć z lapisowaniem.

 

 

Czy można jakoś usunąć czarne plamy, które powstały w wyniku nieostrożnego używania Lapisu. Tzn. całe palce mam brązowe i nie bardzo wiem czym to domyć:) proszę o szybką odpowiedź.

Odp.: Lapis wnika w głąb naskórka i jest bardzo trudny do usunięcia. Można to rozjaśnić ścierając to miejsce pumeksem, często i długo myjąc ręce. Można spróbować kwasku cytrynowego.

 

 

Mam 1,5 rocznego synka i zauważyłam u niego czarne plamki na na górnych dwójkach. Stomatolog poradził tylko szczotkowanie i ograniczenie soczków, nic nie wspominając o lapisowani ząbków. Chciałabym się dowiedzieć czy ten preparat przebarwia ząbki, jak często trzeba go powtarzać, i ile trwa zabieg.

Odp.: Plamki na dwójkach mogą być spowodowane podawaniem żelaza lub jest to próchnica. Jeśli są to zmiany próchnicze radziłabym lapisowanie, żeby szybciej te zmiany zatrzymać, ograniczyć spożywanie soków. Lapisowanie azotanem srebra (jest najbardziej skuteczny) przebarwia plamki na kolor czarny. Zabieg powtarza się trzykrotnie w odstępach tygodniowych, trwa kilka minut.
 

 

Przeczytałam większość Państwa rad i zastanawiam się czy u 3 letniego dziecka (w zasadzie 2 lata i 8 miesięcy) można stosować żel Elmex raz a tygodniu tak jak Państwo radzili. Producent podaje informacje iż jest to żel dla dzieci od lat 6? Moja pociecha niestety zmaga się z próchnicą więc szukam wszelkich zabezpieczeń poza oczywistymi, higieną, dietą, wizytami kontrolnymi, lakierowaniem ząbków itp. Ponadto chciałam zapytać o skuteczność stosowania zamiast lapisowania azotanem srebra (nie wiem czy dobrze napisała) utwardzania 30-50% roztworem chlorku cynkowego? I jeszcze jedno pytanko, co to są za preparaty Albargina i Tresilan?

Chlorek cynkowy jest stosowany, ale lapisowanie azotanem jest znacznie skuteczniejsze. Oba preparaty przebarwiają zęby. Albargina i Tresilan są znane tylko z piśmiennictwa i nie potwierdzona jest ich skuteczność w Polsce.
Elmex żel, owszem wg. producenta jest zalecany od 6 roku życia, gdyż jest to większa dawka fluoru i starsze dziecko potrafi dobrze wypluwać. U mniejszych dzieci nie zaleca się szczotkowania tym preparatem, jedynie przecieranie nawilżonym gazikiem zębów objętych próchnicą. Jeśli próchnica dotyczy zębów tylnych, radziłabym je leczyć. Do wzmocnienia zębów można je polakierować.

 

 

Pozwalam sobie napisać tych kilka zdań, ponieważ jestem załamana stanem zębów mojego 8 - letniego syna, jak również kompetencją okolicznych stomatologów. Zacznę do tego, że zęby mleczne mojego syna były prawie idealne (dwa ubytki w piątkach), problem zaczął się gdy pojawiły się zęby stałe. Każdy nowy ząb posiadał kredowo białe plamy, które obecnie zmieniły barwę ma mleczną. Od pierwszej wyrzniętej jedynki szukam stomatologa, który mógłby  mi pomóc – przecież te zęby dziecko ma na całe życie. Na starcie pani dentystka stwierdziła, że to chyba demineralizacja ale ma w tym zakresie wyłącznie wiedzę książkową, toteż skierowała mnie do innego gabinetu. Poszłam we wskazane miejsce i usłyszałam, że jakieś lekarstwa zakłóciły dziecku prawidłowy rozwój zęba. Ta  Pani stomatolog postanowiła sprawdzić jak głęboka jest  zmiana na zębie i nawierciła dziecku dziurkę w jedynce.  Zaproponowała również, że zrobi mu z tymi zębami porządek, założy plomby, które trzeba będzie wymienić gdy będzie dorosły. (Dodam, że obecnie wychodzi mu piątka i już widać że będzie taka sama jak poprzednie)  Nie podjęłam się tego, wierzę, że ten proces jest odwracalny, a tę metodę uznaję za ostateczność i dlatego też, postanowiłam skonsultować sprawę gdzie indziej. Umówiłam się na wizytę w innym gabinecie, jednakże tego dnia musiałam zostać dłużej w pracy i w wyznaczonym terminie poszedł z dzieckiem mój mąż. Pan doktor podobno stwierdził, że mój syn ma bardzo brzydko dobraną plombę na dwójce. Taka diagnoza rozbawiła mnie, bo żadnej plomby  nie fundowałam mu w tym zębie, a to jest właśnie problem z którym się borykam. W tym momencie nie wiem zupełnie co robić. Zwracam się więc do Państwa z prośbą i pytaniem. Czy jesteście w stanie pomóc mojemu dziecku, jeśli nie to gdzie powinnam szukać pomocy?

Odp.: Kredowo białe plamy na ząbkach mogą mieć różną etiologię. Potrzebny tu jest szczegółowy wywiad i obejrzenie dziecka.
Może to być fluoroza, jeśli dziecko dostawało za duże ilości fluoru lub jeśli w wodzie pitnej jest powyżej 1,5 mg/l. Proszę sprawdzić w okręgowej stacji sanitarno-epidemiologicznej jaka jest zawartość fluoru w wodzie u Państwa. W przypadku fluorozy lakierowanie zębów w celu ich wzmocnienia będzie błędem. Inną przyczyną może być przebyta ciężka postać żółtaczki noworodkowej. Może leki brane przez Panią w ciąży lub przez dziecko w okresie noworodkowo/wczesno dziecięcym.
Należy sprawdzić czy szkliwo zębów jest gładkie czy porowate, nierówne, czy jest twarda czy też miększa niż normalnie.
Radziłabym konsultację u pedodonty (stomatologa dziecięcego).

 

 

Mam 3 letniego synka, mój problem dotyczy jego zębów mlecznych, na których pojawiły się ciemne plamki, a dokładnie na zewnątrz zęba jak i od wewnątrz. Byłam z nim u stomatologa, ponieważ myślałam, że jest to próchnica, i należy rozpocząć lakowanie zębów, ale Pani stomatolog stwierdziła, że to nie jest próchnica, natomiast ciemne plamy na zębach to problemy z żołądkiem, więc zrobiłam wyniki kału na pasożyty, lecz wynik jest ujemny.Nadmieniam również, że moje dziecko od ponad roku choruje na przeziębienie) i w związku z tym pije dużo syropów, może to są przyczyny które powodują ciemne plamki na zębach mojego dziecka.Proszę udzielić mi jakichkolwiek informacji co mam robić, ponieważ zęby mojego dziecka cały czas ciemnieją, a Pani stomatolog nie chce ich lakować.
Odp.: Lakuje się tylko zęby przedtrzonowe mleczne i jest to zabieg profilaktyczny zabezpieczający przed próchnicą. Zębów przednich nie lakuje się, tylko oczyszcza z osadu i lakieruje lakierem fluorowym. Proszę poprosić stomatologa aby oczyścił plamy na zębach szczoteczką i pastą ścierną. Jeśli osad się usunie, to znaczy, że jest to przebarwienie polekowe, czy też osobista skłonność do osadu. Jeżeli osad pozostanie należy rozważyć czy nie jest to próchnica.

 

 

Chciałam zapytać czy u chłopca, który ma już zalapalisowane ząbki gdyż na jedynce górnej pojawiła się próchnica oprócz higieny i diety mogę zrobić coś jeszcze aby ząbki były zdrowe a próchnica nie postępowała. Czy wcierać Elmex żel? Czy lakierowanie też dotyczy jedynek ? W gabinecie w którym byłam z synkiem panie twierdzą że lakieruje się zęby stałe?

Odp.: Jeśli pojawiła się próchnica regularne mycie zębów i odpowiednia dieta (ograniczenie słodyczy) jest bardzo ważna. Może Pani wcierać 1 raz w tygodniu Elmex żel (nie wiem w jakim wieku jest dziecko). Co 3 m-ce należałoby zęby lakierować w gabinecie. Zęby posiadające bruzdy (tylne)można lakować.

 

 

Czy możliwe jest zamaskowanie czarnych przebarwień na zębach (górne jedynki i dwójki) powstałych po lapisowaniu? Czy można założyć korony na takie zęby mleczne, a może istnieje preparat, który zamaluje takie przebarwienia?
Odp.: Jeśli lapisowane zmiany mają niewielki zasięg, lub wielkości warunkujące utrzymanie wypełnienia, można je po prostu pokryć plombą po wcześniejszym oczyszczeniu. Zakładanie koron na zęby mleczne przednie jest trudnym i bardzo rzadko wykonywanym zabiegiem.

 

 

Czy jest jakiś lakier który chroni zębinę bardzo uszkodzoną przez zaciskanie zębów w nocy? To jedynka - uzupełnienie wystukam, a koronka to ostateczność uważam.

Odp.: Tak, są takie lakiery dostępne w gabinecie stomatologicznym. Ale należałoby rozważyć wykonanie szyny relakacyjnej ewentualnie podniesienie zwarcia.

 

 

Moja trzyletnia córka miesiąc temu miała lapisowane ząbki. Czy teraz można pokryć powstałe czarne plamki jakimś preparatem, który choć trochę te przebarwienia rozjaśni?

Odp.: Należało rozważyć ze stomatologiem inne możliwości. Jeśli nie jest to rozległa próchnica butelkowa i ubytki są ograniczone ścianami, można zęby oczyścić z próchnicy (wiertłem) i położyć na to plomby. Jest to dla dziecka trudny zabieg i najczęściej w tym wieku wykonywany na siłę i w płaczu.

 

 

Zauważyłam u mojej 19 miesięcznej córki zmiany na górnych jedynkach i dwójkach. Są to przebarwienia (jasne plamki) i chropowatości tuż przy dziąśle. Byłam dzisiaj u stomatologa który stwierdził odwapnienie i początki próchnicy. Niestety moja córka nie chciała pokazać swojego uzębienia, tzn. szeroko otworzyć buzi więc pani doktor zaproponowała aby przyjść za pół roku na lapisowanie a do tego czasu dbać o prawidłową higienę i nauczyć dziecko otwierać buzię. Czy jeśli są już zmiany na zębach to czy czekanie pół roku nie wpłynie na pogłębienie się tych zmian? Czy faktycznie jeśli dziecko nie chce otworzyć buzi, to nie można wykonać lapisowania? Nie chciałabym robić nic na siłę, ale nie chciałabym też doprowadzić do dalszego rozwoju próchnicy.

Odp.: Zęby powinny być natychmiast zalapisowane, pół roku to bardzo długi okres. U dzieci z rozpoznaną tak wcześnie próchnicą przeglądy wykonuje się co 3 miesiące. Na wizycie ocenia się postęp próchnicy i ewentualnie powtarza się lapis i profilaktycznie powinna być tez zabezpieczona lakierem fluorowym (np. Duraphat).

19- miesięczne dziecko na pewno samo nie otworzy buzi i nie pozwoli sobie wykonać dobrowolnie takiego zabiegu. Rodzic trzyma dziecko na rękach (jak do oglądania gardła u pediatry) i zabieg wykonuje się na siłę. Jest to krótki zabieg i nie bolesny dla dziecka, im wcześniej go się wykona tym większe szanse na to, że próchnica nie będzie dalej postępować. Jeśli już bardzo nie chce Pani stresować dziecka, proszę rozważyć ze stomatologiem podanie wcześniej leku uspokajającego.
 

 

Mam problem na moich górnych jedynkach mam białe plamki (przebarwienia). Co to jest? Jak to leczyć?

Odp.: Może to być wynik fluorozy (przebarwienie związane z nadmiarem fluoru). Białe plamy mogą być też początkiem próchnicy. Może być to skutek zakażenia zawiązka zębowego i tkanka zęba jest trwale zmieniona. Proszę to pokazać stomatologowi.

 

 

Jak często należy wykonywać lakowanie zębów ? Czy warto lakować zęby mając 16 lat? Czy jest to zabieg bezpłatny? Czy można lakować zęby plombowane?

Odp.: Lakowanie jest to zabieg wykonywany w świeżo wyrżniętych zębach trzonowych i czasem przedtrzonowych. Lakowanie wykonuje się 1 raz, a potem w miarę wypłukiwania preparatu zęby się dolakowuje. W wieku 16 lat można lakować zęby siódme, o ile nie ma w nich próchnicy. Zębów plombowanych nie lakuje się.

 

 

Moja 19 miesięczna córeczka ma stwierdzona próchnicę butelkową górnej szczęki. Lekarz stomatolog zaproponował nam leczenie za pomocą azotanu srebra. Poinformował nas jednocześnie, że u tak małego dziecka jest to jedyna możliwa do zastosowania metoda hamująca i przeciwdziałająca próchnicy. W wyniku przeprowadzonego zabiegu ząbki wyglądają koszmarnie, dziecko gryzie pokarm ząbkami bocznymi i panicznie boi się szczotkowania ząbków ( wcześniej nie mięliśmy z tym żadnych problemów). Postanowiliśmy nasz problem przedstawić kolejnym stomatologom. Dopiero czwarty z kolei lekarz przekazał nam informacje, że są metody które dziecku pomagają i nie szpecą przy okazji. Mój problem polega na tym, że nie wiem komu mam wierzyć, co robić dalej. Córeczka ma wyznaczoną kolejną wizytę za 2 tyg. na ponowne nakładanie powłoki azotanu srebra. Mamy się na tę wizytę zgłosić czy jednak posłuchać rady ostatniego stomatologa, który nie polecał tego zabiegu?

Odp.: Lapisowanie zębów azotanem srebra to skuteczna metoda hamowania próchnicy u małych dzieci. Jest to metoda sprawdzona i praktykowana od wielu lat, chociaż zęby pozostają czarne. W ostatnim czasie alternatywą dla azotanu jest ozonowanie zębów. Jeśli ubytki na zębach mają niewielki zasięg można je po prostu zaplombować. Będzie to zabieg wykonywany na siłę.

 

 

Mam pytanie dotyczące lapisowania zębów. Wiem ,że istnieje preparat o nazwie Tresilan, który nie przebarwia ząbków. Czy można się dowiedzieć gdzie udałoby mi się go zdobyć?

Odp.: Jest to preparat nie zarejestrowany w Polsce.

 

 

Czy podawanie Zymafluoru 7 miesięcznemu dziecku jest szkodliwe ?. Lekarz pediatra zalecił podawanie 1 raz dzienne 4 kropli, natomiast znajomy stomatolog poradził natychmiastowe odstawienie tego leku ze względu na skutki uboczne. Mieszkam w woj. podkarpackim, nie wiem jakie jest stężenie fluoru w wodzie pitnej. Kto ma rację?. Oczywiście nie chcę zaszkodzić swojemu dziecku, ale chciałabym również aby nie było problemów z próchnicą.

Odp.: O stężeniu fluoru w wodzie pitnej może Pani dowiedzieć się w okręgowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli stomatolog nie zauważył nic niepokojącego nie ma żadnych podstaw do podawania tego preparatu. Obecnie nie ma jednoznacznej opinii o bezpieczeństwie i skuteczności podawania doustnie preparatów fluorkowych.

Zgodnie z ostatnimi naukowymi badaniami bezpieczniejsze i skuteczniejsze jest regularne stosowanie 2 razy dziennie pasty do zębów z fluorem. U dzieci do 2 lat należy ograniczyć pastę do wielkości połowy ziarna grochu.

 

 

Chciałabym się dowiedzieć coś o fluorozie. Mieszkam od siedmiu lat w Malborku gdzie w wodzie jest dużo fluoru i moje dziecko używa pasty bez fluoru od początku mycia swoich zębów ma ona 6 lat. Ostatnio byłam z nią u dentystki i stwierdziła że będzie miała moja córka problemy z fluorozą ponieważ na zębie pojawiły się plamy na stałym zębie szóstce. Co powinnam jeszcze robić aby u mojej córki dalej ta choroba się nie pojawiała na dalszych zębach wychodzą jej teraz dwa na dole zęby. Podajcie mi jakąś radę co dalej mam robić.

Odp.: Malbork znany jest z wysokiego stężenia fluoru w wodzie pitnej. Niech się Pani postara dowiedzieć o aktualne stężenie w okręgowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zapobiec można temu podając dziecku wodę do picia o minimalnym stężeniu fluoru lub bez fluoru. Posiłki, herbatę też należałoby przygotowywać na tej wodzie.
 

 

Czy można lakować zęby mleczne u dziecka 1,5 rocznego?

Odp.: U tak małego dziecka można wykonać jedynie lakierowanie ząbków.

 

 

Chciałam zapytać czy jedynki zalapisowane można wyczyścić - bez borowania i je zaplombować aby poprawić wygląd ząbków, czy jedynek się nie plombuje?
Słyszałam że jest żel dzięki któremu nie trzeba tradycyjne ząbków borować, od jakiego wieku może być on stosowany?

Odp.: Jeśli przeszkadza Państwu czarne zabarwienie ząbków można po oczyszczeniu próchnicy pokryć je plombą. Jeśli jest dobry dostęp do ubytku można zrobić to przy pomocy żelu Carisolv.
Nie ma limitu wiekowego do stosowania żelu. Problemem jest, że dziecko musi w czasie zabiegu siedzieć spokojnie z otwartą buzią, aby nie dopuścić do kontaktu z błoną śluzową jamy ustnej. Nie każdy ubytek nadaje się do zastosowania żelu, decyduje o tym stomatolog.

 

 

U mojej 2-letniej córki stwierdzono próchnicę. Na dwóch trzonowych zębach zastosowano lapisowanie (są niewielkie ubytki). Na górnych jedynkach i dwójkach stomatolog zaproponował taki sam zabieg (białe plamki). Na zabieg mamy się zgłosić za 7 dni. Jednak po przeczytaniu kilku postów - na Państwa stronie - zastanawiam się, czy na tych przednich zębach nie można zastosować lakierowania, po którym ząbki nie sczernieją.

Odp.: Jeśli będą Państwo bardzo dbali o higienę (tzn. czyszczenie tych ząbków) i dietę (nie usypianie przy piersi lub butelce) można te ząbki lakierować i pozostawić do obserwacji na ok. 0,5 roku. Trzeba wiedzieć, iż lakierowanie jest to zapobieganie próchnicy a lapisowanie prowadzi do zatrzymania zmian próchnicowych (czyli stan obecny). Jeśli jest to początkowa próchnica (co stwierdzi stomatolog) wcześnie włączone lapisowanie nie dopuści do rozwoju tych zmian. Czarne, nieestetyczne plomby można w starszym wieku pokryć białym wypełnieniem.
 

 

U mojej 2-letniej córeczki zauważyłam czarny osad na dolnych ząbkach. Zastanawiam się czy to początek próchnicy czy np. kamień nazębny. Co robić w tej sytuacji?
Czy jest jakaś metoda zapobiegania temu, inna niż lapisowanie - z uwagi na
wygląd ząbków po lapisowaniu.

Odp.: Przypuszczam, że jest to po prostu skłonność do osadu, albo przebarwienie spowodowane podawaniem preparatów żelaza. Najlepiej, jeśli te zęby obejrzy stomatolog i ewentualnie wypoleruje pastą ścierną.

 

 

Co to jest lapisowanie?

Odp.: Lapisowanie ma na celu przesycenie próchnicowo zmienionych tkanek zęba środkami chemicznymi działającymi bakteriobójczo i mineralizująco, co powoduje utwardzenie uprzednio rozmiękłych mas. Do zabiegu stosuje się azotan srebra ze stroncalnikiem. W wyniku lapisowania dochodzi do wiązania części organicznych twardych tkanek zęba  w związki bardziej odporne na działanie czynników próchnicotwórczych. 

 

 

Mój 3,5-letni synek właśnie przechodzi zabieg lakierowania zębów mlecznych preparatem fluorowym. Jest to już trzeci raz. Ostatnio dowiedziałem się, że taki zabieg nie jest korzystny dla zdrowia (oczywiście, oprócz ochrony przed próchnicą), ponieważ fluor jest szkodliwy i kumuluje się w organizmie. Podobne opinie słyszałem od lekarzy-pediatrów. Czy to prawda i czy taki zabieg jest bezpieczny?

Odp.: Lakierowanie zębów jest zabiegiem endogennym (zewnętrznym). Fluor jest dostarczany zębom a nie organizmowi.
O kumulacji fluoru można mówić jeśli jest on dostarczany wewnętrznie (tabletki, kropelki do picia).

 

 

Jestem mamą 6,5-latka. Dziecku  porę miesięcy temu  pojawiły się pierwsze 2 jedynki. Niedawno zauważyłam na jednym z nich żółtawą plamkę. Mogę przypuszczać (na podstawie przeczytanych odpowiedzi zawartych w tym serwisie), że jest to fluoroza. Mały brał długo preparat Zymafluor (ząbki szybko mu się popsuły- być może od żelaza). W wieku 4 lat miał zabieg w Państwa klinice - leczenie ząbków, za co jeszcze raz dziękuję.
Proszę o odpowiedź co powinnam zrobić? Mam obawy czy plamki nie pojawią się na kolejnych ząbkach, czy mają wpływ na jakość ząbków, czy mogą zniknąć ? Ząbki myjemy pastą Elmex, wodę pijemy źródlaną - dostarczaną do domu.

Odp.: W związku z tym, iż plamka jest tylko na jednej z jedynek można przypuszczać, że nie jest to fluoroza. Dla fluorozy charakterystyczne są plamy kredowobiałe.

Myślę, że jest to miejscowa wada szkliwa, która mogła powstać na skutek zaburzeń w mineralizacji zawiązka, czy też uszkodzenia zawiązka zęba. Dobrze by było, żeby obejrzał to stomatolog i stwierdził czy jest to lśniące, matowe, czy twarde.

Taka plamka w miarę przebywania w ślinie może ulec zmianie (zmniejszy się, utwardzi).

Jeśli będzie to defektem kosmetycznym, to w przyszłości można ją pokryć sztucznym szkliwem.

 

 

U mojego synka pojawiła się w dwóch ząbkach próchnica. Miał 3 razy lapisowane. Jednak po 3 m-cach okazała się, że próchnica nie zastopowała, lecz rozwija się dalej. Była z nim u stomatologa ale nie dała nic zrobić, czy istnieją inne metody leczenia prócz założenie plomby?

Odp.: Jeśli lapisowanie stosuje się we wczesnym stadium próchnicy i jeśli przed lapisowaniem usunie się miękkie tkanki to jest to zabieg najczęściej skuteczny. Alternatywą dla lapisu jest ozon. Ozonuje się (czyli wyjaławia z bakterii próchnicotwórczych) ubytek i zamyka się wypełnieniem (plombą) z glasjonomeru.

 

 

Podczas lapisowania ząbków dentystka "poplamiła" policzek naszej córki. Wygląda to okropnie. Czy to zejdzie i czy nie jest to rodzaj poparzenia?

Odp.: Preparat ten jest silnie przebarwiający i zejdzie dopiero po paru dniach. Można pocierać delikatnie skórką cytryny. Nie jest to rodzaj poparzenia.

 

 

Mój Adaś ma roczek, ma już 8 ząbków - 1 i 2 na dole i 1 i 2 na górze. od jakiegoś czasu na górnej jedynce zauważyłam jakąś biała plamkę, nie wiem co to jest. czytałam coś o próchnicy butelkowej, ale nie wiem jak to interpretować, bo my właściwie stosujemy się do wszystkich zaleceń dotyczących higieny ząbków, tzn. Adaś raczej nie je słodyczy, soczki i herbatki pije przez ustnik, zawsze myjemy ząbki przynajmniej rano i wieczorem (no właśnie, ja myję ząbki pastą nenedent baby - czy powinnam już zmienić na jakąś z fluorem?), w nocy nie już właściwie odkąd skończył 3 mies. (od 7 mies. jesteśmy na butelce). Nie wiem czy powinnam pójść do jakiegoś stomatologa - ale jakoś nie wyobrażam sobie Adasia, który choć na chwile bez krzyku i protestu pozwoli sobie obejrzeć ząbki. Co powinnam zrobić?
Odp.:
Najlepiej będzie udać się do stomatologa. Roczne dziecko na pewno bez protestu nie pozwoli sobie obejrzeć ząbków, ale to trwa chwilę (ok. 1 min). Będzie Pani wówczas, wiedziała czy te zmiany należy lakierować, a może już lapisować.

 

 

Moja córka ma osiem miesięcy. W tej chwili ma już 7 ząbków, górne jedynki jedną dwójkę i dolne jedynki i dwójki.

Zauważyłam jednak, że na końcach ząbków pojawiły się ubytki, wygląda to jak odłupane szkliwo. Najbardziej widoczne to jest na górnych jedynkach ubytki sięgają do połowy ząbka. Córka karmiona jest jeszcze piersią rano i wieczorem. Powiedziano mi, że to jest wczesna próchnica i nic z tym nie można zrobić oprócz podawania fluoru.

Jakie to może mieć skutki w przyszłości dla zębów stałych? Czy u tak małego dziecka można zastosować ozonoterapie, bez żadnych skutków ubocznych?

Odp.: Jeśli jest to wczesna próchnica (a na to z Pani opisu wynika) należy jak najszybciej zastosować lapisowanie tych ząbków lub ozonoterapię. Fluor może pomóc innym zębom, ale nie tym z próchnicą.

Ozonoterapia może być nie wykonalna technicznie w tak młodym wieku, gdyż u dziecka zabieg należy wykonać na siłę.

Proponowałabym Pani lapisowanie tych ząbków.

 

 

Jestem mamą 7 letniej dziewczynki. Pierwsze  górne ząbki mleczne zaczęły wychodzić jej bez szkliwa i co się z tym wiązało zaczęły się łamać i psuć. Liczne wizyty u stomatologa pozwoliły w jakimś stopniu zabezpieczyć ząbki ,aby kolejne stałe zęby pojawiały się na właściwym miejscu.
Stomatolog zalecił mi podawanie dziecku Zymafluoru w kroplach / 7 kropli dziennie / Jestem mieszkanką Rudy Śląskiej. W przeciągu kilku lat zużyłyśmy chyba 4 buteleczki tego preparatu.
Wszystko wyglądało pięknie do czasu kiedy na stałych zębach nie zaczęły pojawiać się białe plamki. Kolejna wizyta u stomatologa i diagnoza fluoroza. Poradzono mi na jakiś czas odstawienie past z fluorem, kupowanie wody nie zawierającej tego związku. Nie wiem co mam robić. Proszę mi powiedzieć czy są jakieś sposoby na pozbycie się tych plam, czy ząbki mojego dziecka są bardziej podatne na próchnicę, uszkodzenia.
W jaki sposób mam leczyć i dbać o zęby mojego dziecka? Czy mogę zalakować dziecku wychodzące stałe 6, które niestety wychodzą już ze śladami próchnicy /oczywiście wiem, że najpierw muszą być wyleczone/.

Odp.: Jeśli to łagodna postać fluorozy, zęby dziecka będą odporniejsze na próchnicę i uszkodzenia. Należy dbać o higienę, czyli myć zęby po posiłkach 2 razy dziennie pastą z fluorem. Ograniczyć jedynie dodatkowe źródło fluoru (fluoryzacja w szkole, gabinecie). Zęby 6 należy lakować lub leczyć, w zależności od wskazań.

Jeśli plamy będą dużym defektem kosmetycznym można je zastąpić sztucznym szkliwem w kolorze zęba (zabieg borowania i plombowania).

 

 

Po którym zabiegu  lapisowania  ząb staje się ciemniejszy? Czy przebiega  to stopniowo?  chodzi mi o to, czy jeżeli przez pomyłkę został zalapisowany ząb zdrowy, to też stanie się czarny . Czy czernieje tylko ząbek, który jest z próchnicą?

Odp.: Ciemnieje tylko zmiana próchnicza, zdrowe tkanki są odporne na ten zabieg. Ząb lapisowany staje się ciemniejszy po drugim lub trzecim zabiegu (zależy to od dokładności wykonywania zabiegu i stężenia preparatu). 

 

 

Moja córka ma 8 lat. Na przednich stałych zębach pojawiły się białe plamki.
Lekarz rodzinny przepisał Zymafluor. Dentysta stwierdził, że jedyne co może pomóc, to dodanie do posiłków soli z fluorem. Ja szukałam informacji na temat fluoru w internecie. Bardzo klarownie jest tam wyjaśnione, że białe plamki na przednich zębach, to pierwsze oznaki fluorozy. Rozumiem, że Ania ma nadwrażliwość na fluor. Co mam z tym zrobić? Czy te przebarwienia znikną?

Odp.: Fluoroza czyli szkliwo plamkowe powstaje w wyniku przedawkowania fluoru, więc podawanie jeszcze większej ilości jest błędem. Proszę skontaktować się ze stomatologiem  w celu postawienia prawidłowej diagnozy.

 

 

URAZY, STANY ZAPALNE ZĘBÓW, LECZENIE

 

Jaki jest najlepszy antybiotyk dla osoby dorosłej aby pozbyć się stanu zapalnego zęba?
Odp.: Stany zapalne leczy się u stomatologa. Jeżeli dochodzi do stanu zapalnego tkanek wokół zęba (obrzęk, opuchnięcie) najczęściej stosowanymi antybiotykami są Dalacin-C, Amoksiklav lub Augmentin.

 

 

 

Mój synek na przednich ząbkach miał od samego początku białe plamki. Lewy ząbek zaczął czernieć i dzisiaj (synek ma 4 lata i 4 miesiące) ząb wypadł. Dziąsło jest nieco opuchnięte i wydaje mi się, że coś w nim pozostało. Czy może okazać się, że to już jest nowy ząb? Czy ten proces nie przebiega zbyt wcześnie?

Odp.: To, co pozostało w dziąśle to korzeń zęba. Odpadła zepsuta korona. Proszę zgłosić się z dzieckiem do stomatologa.

 

 

Czy zęby mleczne należy leczyć w momencie zauważenia zmian próchniczych?

Odp.: Oczywiście! Próchnica w zębach mlecznych przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych.

 

 

Do tej pory u mojej 7-latki zęby 5 i 4 zaatakowane próchnicą były otwarte i rozwiercone tak, aby nie powstawały stany zapalne. Obecnie pan dentysta, u którego mieliśmy okazję być pierwszy raz założył lekarstwo, twierdząc, że próchnicę należy leczyć w zębach mlecznych. Efekt zaczyna być widoczny na dziąsłach i zbiera się ropa. Czy powinnam usunąć lekarstwo, czy po prostu dać sobie jeszcze trochę czasu i stosować płukanie np. szałwią?

Odp.: Prawdopodobnie zęby zostały dlatego otwarte, bo miazga była w stanie zgorzelinowego rozpadu (czyli zęby obumarły). Jeżeli po próbie ich zamknięcia zaczęła się zbierać ropa - zęby należy otworzyć i tak pozostawić do czasu wyrżnięcia się zębów stałych. Ropa będzie miała wówczas ujście przez ząb i nie będą tworzyły się stany zapalne. Próba zamknięcia zęba przez drugiego lekarza nie powiodła się, więc trzeba usunąć lekarstwo, lub nawet ząb.

 

 

Mój  2-letni syn  ma ułamanego przedniego zęba - po kilku miesiącach  pojawiła się infekcja.  Obecnie  ząb leczony jest  rooth canal. Jakie  są  gwarancje, że infekcja nie wróci? Od czego  powstała infekcja? Jaki to ma wpływ na zęby stale? Czy z chwilą, gdy infekcja będzie nawracała ząb  trzeba będzie usunąć? Czy po usunięciu infekcja się nie powtórzy?

Odp.: To, czy  infekcja nie powróci zależy od prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego. Jeśli infekcja będzie nawracała, może to mieć wpływ na zawiązek zęba stałego i wówczas trzeba taki ząb mleczny usunąć. Po prawidłowym usunięciu zęba infekcja nie powinna się powtórzyć. 

 

 

W trakcie wizyty u pedodonty u mojej 4 letniej córki stwierdzono 3 jedynki w górnej szczęce. W sumie ma 11 zębów u góry. Co należy w tej sytuacji zrobić i czy należy wykonać prześwietlenie i czy konieczne jest wyrwanie tego zęba?

Odp.: Mamy tu do czynienia z hiperdoncją, czyli zwiększeniem liczby zębów mlecznych. Może to powodować opóźnione wyrzynanie zębów stałych czy też zaburzenie w ich budowie anatomicznej. Zdjęcie rtg pokazałoby nam czy jest to ząb wykształcony oddzielnie czy też dwie jedynki mają wspólny korzeń.  Jest to zdarzenie, które już nastąpiło i jeśli nie ma stanów zapalnych błony śluzowej wokół  tego zęba oraz nie jest on rozchwiany, nie przeszkadza w gryzieniu nie wyrywajmy.

 

 

Moja córka ma 6 lat, wyszły jej na dole drugie zęby - krzywo - zachodzą jeden na drugiego, tworząc wachlarz, a u góry wyszły jej jedynki. Kły górne wypadły, a na nowe nie ma tam miejsca - co robić?
Odp.: Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie nie widząc dziecka. Prawdopodobnie szczęka dolna jest za wąska. Trzeba skonsultować się z ortodontą. Możliwe, że potrzebne będzie wykonanie aparatu.

 

 

Mojemu dziecku (ma siedemnaście miesięcy) na skutek upadku ukruszyły się górne jedynki - wystąpiły minimalne ubytki pomiędzy ząbkami, na samych krawędziach - nie są one duże, jednak widoczne. Wyglądają, jakby ząbki były lekko zaokrąglone. Co robić?
Odp.: Takie powierzchniowe złamania na ogół nie przynoszą dolegliwości. Wystarczy drobna higiena jamy ustnej i ewentualnie wygładzenie brzegów, jeśli są ostre. Jeżeli występują bóle bodźcowe (zimno , ciepło), najczęściej stosowanym zabiegiem jest miejscowa aplikacja związków fluoru. Może Pani wcierać w miejsce złamania Elmex żel za pomocą kuleczki z waty przez ok. 1 min

 

 

Mój 5-letni synek miał zatrutą mleczną piątkę, po wyjęciu lekarstwa nie dał już założyć plomby, a więc ząbek jest otwarty, czy to może tak pozostać?

Odp.: Piątka mleczna wymienia na stałą dopiero w wieku 10-12 lat. Jest więc to ząb ważny dla zgryzu. Pozostawienie go otwartego to wrota infekcji. Możliwe, że już nie da się go zamknąć, ale warto podjąć próbę leczenia tego zęba.  

 

 

Mam 6-tygodniowe dziecko i karmię piersią. Czy w związku z tym mogę mieć leczone zęby w znieczuleniu miejscowym? Czy środki znieczulające przenikają do mleka? Czy są jakieś specjalne środki znieczulające, które stosuje się w takim przypadku?
Odp.: Tak może Pani. Podawane znieczulenie jest szybko rozkładane i eliminowane, i nie należy brać pod uwagę możliwości przejścia leku do pokarmu matki. Polecałabym artykainę.

 

 

Mojemu 3,5 - letniemu synkowi usunięto górne jedynki (pedodonta stwierdził, że nie nadają się już do leczenia). Czy jest możliwość uzupełnienia brakujących ząbków protezkami dziecięcymi? Na czym to polega?

Odp.: Tak, takie protezki wykonuje ortodonta. Protezka uzupełnia brakujące ząbki, a na zębach trzyma się za pomocą klamerek, tak jak aparat ortodontyczny.
 

 

Mamy dwuletnią córke i przewróciła się dość niefortunnie (dzisiaj w niedziele) i ubiła sobie jedynkę. Jutro z nią pójdziemy do dentysty, ale mamy pytanie co należy w takim przypadku wykonać czy na zęby mleczne wykonuje się jakieś nakładki protezy jeśli tak to jakie i jakie mogą być przeciwwskazania.

Odp.: Jeśli dziecko całkowicie utraciło ząb można wykonać protezkę dziecięcą na zasadzie aparatu ortodontycznego. Jeśli ząb został wtłoczony można zastosować unieruchomienie. Jeśli uszczerbiony został tylko kawałek zęba należy to wygładzić i zastosować preparat fluorowy.

 

 

Nasz córeczka - 2,5 roku zawsze miała piękne zęby. Ostatnio zauważyliśmy na jednej z górnych jedynek ciemne zabarwienie. Dziecko myje zęby regularnie pastą do zębów Elmex.  Nigdy nie była jeszcze u stomatologa. Czy jest możliwe że ząbek zmienił zabarwienie na skutek uderzenia?

Odp.: po urazie zęby powinny być okresowo kontrolowane, gdyż ząb może obumierać i wówczas zmienia barwę, staje się szary. Konieczne jest jego leczenie.

 

 

Proszę o poradę. Moja 11-o miesięczna córka na skutek upadku wybila dwie dolne jedynki (mleczne). Obawiam się, że w przyszłości może to spowodować problemy z zębami stałymi lub doprowadzić do wady wymowy. Prosze o informacje co w takiej sytuacji powinnam zrobić?

Odp.: Proszę zgłosić się do ortodonty, który może zaproponować wykonanie utrzymywacza przestrzeni.

 

 

Mój 5-letni Wiktor będzie miał usuwane dwa ostatnie dolne zęby po prawej stronie i po lewej stronie oraz dwa ostatnie górne po prawej stronie. Ma zaawansowaną próchnicę. Reszta zębów jest absolutnie zdrowa. Specjalista powiedział, że można je leczyć, lecz dziecko nie wytrzyma tak długiego czasu leczenia i zniechęci się do dentysty.

Odp.: Jeśli zęby można leczyć, to radziłabym wykonać ten zabieg podając dziecku premedykację np.: Dormicum. Jeśli to nie podziała można wykonać ten zabieg w znieczuleniu dożylnym lub narkozie. W premedykacji leczymy 1 lub 2 zęby. W znieczuleniu dożylnym staramy się wyleczyć wszystkie zęby.

 

 

Czy przy dużych przednich zębach można zrobić ich korektę? Czy szkliwo ich będzie znacznie słabsze niż wcześniej?

Odp.: Można zęby skrócić, a szkliwo i zębinę polakierować nie osłabi to zębów.

 

 

Jestem matką karmiącą i od tygodnia walczę z bólem zęba. Dentysta, u którego leczę zęby stwierdził stan zapalny, ale nie chce zaryzykować podania antybiotyku. Czy jest jakiś antybiotyk , który można brać podczas karmienia piersią? Proszę o szybką odpowiedź bo naprawdę jestem już strzępkiem człowieka , a na dodatek dzisiaj wyszła opuchlizna.

Odp.: Jeśli nie da się inaczej wyeliminować (otwarcie zęba, ekstrakcja) stanu zapalnego, oczywiście może Pani wziąć antybiotyk. Najlepiej, jeśli będzie to antybiotyk z grupy amoksycylin, np.: Augmentin, Amoksiklav, Duomox.

 

 

W obawie o stan zdrowia córki szukałem w internecie jakiegoś forum z jakiego mogę się dowiedzieć coś więcej o stanie w jakim znajduje się córka, chodzi o to że dnia wczorajszego nastąpiła u niej opuchlizna od zęba mlecznego, który był zębem otwartym, ale natychmiast się zjawiliśmy u stomatologa , który stwierdził, że dziąsło przedostało się do ząbka i zaczopowało to rozwiercenie jakie było do tej pory oczyszczane z jedzenia po każdym posiłku. Ząb został rozwiercony na tyle, aby już sytuacja podobna nie miała miejsca i faktycznie, po rozwierceniu z zęba wydzielała się krew chyba razem z ropą jaka się uzbierała w tej opuchliźnie. Po wizycie córka płukała jamę ustną sodą i wszystko by było ok., ale w nocy dostała temperatury i dnia dzisiejszego po obserwacjach opuchlizna nie ustępuje a temperatura jest zbijana Ibufenem. Córka w sumie czuje się nieźle ale mam pytanie: czy ta opuchlizna utrzymująca się to rzecz normalna i czy będzie znikała po dłuższym czasie, czy ponownie mam się zgłosić do stomatologa, bo jednak opuchlizna powinna już ustąpić?
Odp.: Proszę zgłosić się do stomatologa w celu usunięcia tego ząbka, gdyż może zostać uszkodzony zawiązek zęba stałego. Jeśli opuchlizna się utrzymuje przed usunięciem, konieczne będzie podanie antybiotyku.

 

 

Co oznacza brak szkliwa na zębach u 2,5 letniego dziecka i jak to się leczy oraz skąd się to bierze?

Odp.: Jest to zaburzenie w rozwoju tych ząbków lub jest to spowodowane próchnicą. Proces nie musi dotyczyć wszystkich ząbków. Zęby przedtrzonowe i kły mogą być zupełnie zdrowe, ale trzeba je kontrolować co 3 m-ce i lakierować. Nie wiem ilu ząbków to dotyczy. Jeśli objęte są tylko 1 i 2 to trzeba je poddać lapisowaniu azotanem srebra. Zęby przedtrzonowe należy leczyć metodą tradycyjną.

 

 

Mam synka (19miesięcy). Problem jaki mamy to 1 i 2 górne, które wyszły bez szkliwa - tak stwierdził stomatolog. Dolne jedynki są częściowo bez szkliwa. Synek ma dwa ząbki trzonowe i kiełek normalny. Stomatolog zalapisował wszystkie ząbki i stwierdził, że zrównają one mu się z dziąsłami. Moje pytanie: czym mogło to być spowodowane ząbki bez szkliwa (synek miał anemię w wieku 10 miesięcy i brał przez 6 mies. lecz stomatolog wykluczył wpływ żelaza i przypisał je próchnicy) czy jest to prawda? Czy z innymi ząbkami stanie się to samo, jeżeli tak, jak temu zapobiec? Czy istnieje możliwość wykonania na ząbkach bez szkliwa koron dziecięcych? Nie mogę pogodzić się z diagnozą lekarza, że moje dziecko zostanie bez ząbków .

Odp.: Wykluczam wpływ żelaza, gdyż ono przebarwia zęby, ale nie ma wpływu na szkliwo ząbków. Jeśli ząbki przedtrzonowe i kły są bez zaburzeń, to problem dotyczy tylko 1 i 2. Może być to zaburzenie w rozwoju tej grupy zębów, ale raczej jest to próchnica wczesna spowodowana karmieniem. Jeśli dziecko często ssało pierś, czy piło z butelki i usypiało przy karmieniu , to może to być przyczyną. Oczywiście dodatkowo jeszcze przyczyną było słabe szkliwo ząbka. Inne ząbki mogą być bez zaburzeń, ale trzeba je kontrolować. Polecałabym lakierowanie ząbków co 3 m-ce, czy też zalakowanie ząbków przedtrzonowych. Nie wiem w jakim stanie są teraz ząbki. Jeśli się wykruszą trzeba będzie przeleczyć je kanałowo. Jeśli będą zbyt miękkie nie da się wykonać koron dziecięcych. Żeby wykonać takie korony muszą wystawać z linii dziąseł, a tkanka powinna być twarda. Zabieg jest długi i trzeba go u tak małego dziecka wykonać w znieczuleniu ogólnym. Radziłbym pozostać przy tej wersji, którą zaproponował stomatolog.

 

 

Czy zastosowanie narkozy w celu wyleczenia rozległej próchnicy u 5-latka jest bezpieczne i zalecane w przypadku niemożliwości zastosowania innej metody uspokojenia z powodu bardzo gwałtownej reakcji dziecka na wizytę u stomatologa. Dziecko dobrowolnie nie usiądzie na fotelu i nie da się namówić na założenie maseczki do sedacji wziewnej gazem rozweselającym.

Odp.: Każdy ze sposobów, które zaprowadzą nas do zamierzonego celu jest dobry. Jeśli jest dużo zębów do leczenia wizyty w celu wyleczenia jednego ząbka mogą być uciążliwe. Narkoza byłaby więc dobrym rozwiązaniem. Lżejszą formą od narkozy jest znieczulenie dożylne, kiedy dziecko prowadzone jest na własnym oddechu, ale również w obecności anestezjologa. Inną formą "zmuszania" dziecka do leczenia jest podanie premedykacji przed wizytą, czyli środków usypiających ("głupi Jaś") i od tego Pani radzę zacząć.

 

 

Moja 2,5 letnia córeczka miała wczoraj lakierowane ząbki. W nocy dostała wysoką gorączkę. Podałam jej ibufen. Zasnęła i rano było już wszystko w porządku. Czy gorączka mogła być reakcją na lakier?

Odp.: Lakierowanie zębów to zewnętrzna profilaktyka i nie może być absolutnie przyczyną gorączki. Myślę, że raczej powstało to na skutek stresu związanego z wizytą i zabiegiem w gabinecie stomatologicznym.

 

 

Jestem mamą sześcioletniego chłopca. Od tygodnia borykamy się z górną czwórką, która została otwarta po pojawieniu się opuchlizny. Przez kilka dni synek płukał buzie Tantum Verde, ale niestety dzisiaj zauważyłam że ma zaczerwienione oczko od strony chorego ząbka. Okazało się iż znowu zebrała się na dziąśle przy ząbku ropa. Już sama nie wiem co w tej sytuacji zrobić. Dzisiaj jest niedziela  i niestety nie udało się nam znaleźć stomatologa. Jesteśmy zmuszeni poczekać do dnia jutrzejszego i zastanawiam się czy zostaną zastosowane antybiotyki czy ząbek będzie usunięty i jak to wówczas wpłynie na jego zęby stałe.

Odp.: Ząbek powinien zostać usunięty jak najszybciej. W wieku 6 lat czwórka nie ma już dużego znaczenia dla zgryzu, ale utrzymujący się stan zapalny może uszkodzić koronę czwórki stałej.

 

 

Mojej 4,5-letniej córce dwa dni temu usunięto górne jedynki. Córka od 3 r.ż. ma próchnicę butelkową, jest pod stalą kontrolą stomatologa. Ząbki ma zaleczone (oczyszczone z próchnicy i wypełnione). Jednak dwa miesiące temu wypełnienia wypadły, po wizycie u dentystki okazało się, że na dziąśle nad jedynką ma "gule" wypełnioną ropa. Po zastosowaniu leku leku "gula" zniknęła ale pojawiła się szybko obok druga. I tak w ciągu dwóch miesięcy "gule" znikały a zaraz ponownie wychodziły. Pani dentystka stwierdziła zatem, że trzeba usunąć jedynki, gdyż tworzą się zawiązki zębów stałych i jest to niebezpieczne. Po krótkiej rozmowie przekonała mnie. Jednak nie jestem pewna czy na pewno dobrze zrobiłam. Córka ma zaburzoną mowę a bez przednich ząbków jej mowa stała się jeszcze bardziej niewyraźna. Zastanawiam się cały czas, czy konieczne było usuniecie tych jedynek, czy nie można było się pozbyć tych "gul" w inny sposób?

Odp.: Było to słuszne rozwiązanie, gdyż powtarzające się przetoki ropne są bezwzględnym wskazaniem do ekstrakcji.
 

 

Mam dwuletniego synka, u którego 3 tygodnie temu znalazłam na jedynkach i dwójkach górnych plamki koloru jasnożółtego. Myjemy ząbki co najmniej 1 raz dziennie pastą dla dzieci z fluorem - systematycznie odkąd mały skończył półtora roku. Poszłam z synkiem do stomatologa, która powiedziała, że przepisze mi ZYMAFLUOR  ( 8 kropli dziennie) i , że preparat ten powinien zahamować plamki próchnicze. Zastanawiam się czy nie można byłoby ząbków tych już oczyścić z z tych plamek a jednocześnie stosować Zymaflor.  Czy preparat ten jest preparatem leczniczym ?  

Odp.: Jeśli plamki są miękkie, należałoby je usunąć tzn. wyczyścić i zaplombować lub zalapisować. Oczywiście oprócz tego można podawać Zymafluor, jeśli u dziecka widać dużą tendencję do próchnicy.

Zymafluor nie leczy, jest to preparat profilaktyczny.

 

 

Moja 5 letnia córka ma zaawansowaną próchnicę dolnych piątek. Z prawej piątki została tylko wydrążona "skorupka". Jest to rozwiercony ząbek ale mimo częstego mycia, stosowania wacika w czasie pobytu w przedszkolu, by nie dostało się tam jedzenie, wydziela się z niego nieprzyjemny zapach i wydzielina (chyba ropa z krwią). Ponieważ było wcześniej opuchnięcie dentysta stwierdził, że nie należy zatykać tego ząbka i że być może trzeba go będzie usunąć. Co byłoby najlepsze w tej sytuacji? Jest to ważny ząbek na najbliższe 5-6 lat, a z drugiej strony obawiam się o ząb stały- jeszcze ważniejszy bo na całe życie. Bardzo proszę o optymalne rozwiązanie.

Odp.: Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie ząbka, gdyż może się uszkodzić zawiązek stałej piątki. W tym wieku (5 lat) ząb 6-sty, czyli stojący za mleczną piątką ząb stały jest bliski wyrżnięcia, może wiec pojawić się zaburzenie w zgryzie.

 

 

Jestem mamą 20 miesięcznego chłopca. Wczoraj byłam u rejonowego stomatologa dziecięcego. Pani doktor stwierdziła próchnicę na górnych jedynkach, dwójkach i początek na trójkach. Mój synek nie bardzo chciał otworzyć buzię więc nie było mowy o leczeniu. Martwi mnie jednak to, że próchnica ta postępuje szybko a nie wiem kiedy on dojrzeje do spokojnego siedzenia u dentysty. Według pani doktor Dawidek będzie leczony przez borowanie. Dopiero na Waszej stronie przeczytałam o lapisowaniu, ozonowaniu.
Jednak pochodzę z małej mieścinki, gdzie nie ma przychodni dla typowo malutkich dzieci jedynie prywatnie. Czy jest gdzieś infolinia gdzie mieszczą się w okolicy Katowic jakieś poradnie dentystyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?
Poza tym czy samo szczotkowanie zębów w przypadku próchnicy pomoże? Tylko takie zalecenia dostałam. Podobno wszystko teraz w moich rękach. Jednak ja mam duży problem, ponieważ mój mały za nic w świecie nie chce myć górnych zębów. Zachowuje się jakby go trochę to bolało. Zdrowe szczotkuje bez oporów.

Odp.: Jeżeli jest to próchnica samo szczotkowanie nie pomoże. Zęby należy polapisować, i takie zabiegi wykonuje się w ramach NFZ. Ozonowanie jest alternatywą dla lapisowania, ale to wykonuje się tylko odpłatnie i w czasie tego zabiegu dziecko musi siedzieć nieruchomo.

Jeśli nie są to duże ubytki najlepszym sposobem jest leczenie tych zębów poprzez borowanie. Proszę rozważyć podanie przed zabiegiem syropu uspokajającego np. Hydroxizinium, wówczas zabieg nie będzie taki drastyczny i jest szansa, że dziecko nie będzie go pamiętać.
Informację o placówkach realizujących kontrakty na bezpłatne leczenie może Pani uzyskać w NFZ. 

 

 

Proszę o odpowiedź czy istnieje możliwość leczenia próchnicy  zębów mlecznych „jedynek”?

Odp.: Jeżeli są to ubytki rozległe, jak przy próchnicy butelkowej, zęby takie się lapisuje.

Jeżeli są to organiczne ubytki na powierzchniach  wargowych, leczy się je w sposób konwencjonalny czyli oczyszczenie z próchnicy i zaplombowanie. Ubytki na powierzchniach stycznych (między zębami) są trudniejsze do leczenia i to trzeba rozważyć widząc małego pacjenta.

Bezwzględnym warunkiem leczenia tych zębów jest to, żeby dziecko pozwoliło sobie wykonać taki zabieg. Jeżeli będzie to niemożliwe pozostaje lapisowanie. Jest to również zabieg skuteczny, gdyż zatrzymuje próchnicę.

 

 

Mój syn ma 6 lat i dwie stałe jedynki, jeszcze nie są całkiem widoczne. Na jednej z nich pojawiła się kremowa (wręcz żółta), okrągła plama. Synek ma zęby zdrowe, zadbane (ma jedną plombę, zdecydowaliśmy się zaplombować 4-kę, gdy tylko pojawiło się niepokojące przebarwienie). Synek dostawał Zymafluor w okresie wzrostu mlecznych zębów, od jakiegoś czasu podaję mu go znowu - 1mg 2-3 razy w tygodniu. Nie mam możliwości sprawdzenia ilości fluoru w wodzie - mieszkam w górach, w czystym środowisku, woda jest źródlana. Mały myje wieczorem zęby pastą Elmex dla dzieci, czasem używa pasty dla dorosłych (zwłaszcza rano). Słodycze jada tylko w soboty, jest ogólnie zdrowy, nie zażywa leków. Czym może być ta plama? Co może być jej przyczyną? Zanim pójdę do dentysty chciałabym mieć możliwie największą wiedzę na ten temat.

Odp.: Mogą być różne przyczyny powstania plamy. Może być to nadmiar fluoru (podawała Pani Zymafluor). Wówczas takie plamy będą też na innych zębach, jest to jednostka zwana fluorozą. O stężeniu fluoru można dowiedzieć się w okręgowej stacji sanepidu.
Może być to wada szkliwa (zewnętrznej tkanki zęba). Przyczyną mogło być podawanie antybiotyków w okresie wczesnego dzieciństwa. Wada szkliwa może być też o podłożu genetycznym. Nie wiem w jakim stanie były mleczne jedynki. Może były uderzone i spowodowało to uszkodzenie zawiązków.

 

 

U mojej 5-letniej córki lekarz stwierdził odwapnienie zębów (ostatnio ukruszyła jej się górna czwórka i piątka) oraz niedorozwój szkliwa. Dziecko jest na diecie bezmlecznej, dodatkowo bierze Claritine, a od niedawna także Kinder Biovital. Ponieważ słyszałam, że preparaty zawierające żelazo są szkodliwe dla zębów podaję jej płyn przez słomkę i natychmiast po tym córka myje zęby.

Lekarz zalecił jedynie mycie zębów pastą dla dzieci i ewentualne (po konsultacji z pediatrą) podawanie fluoru w tabletkach.

Proszę mi poradzić, co mam zrobić, żeby zęby mojego dziecka były zdrowe. Czy obecna sytuacja może niekorzystnie wpłynąć na formę jej zębów stałych?

Odp.: Należałoby leczyć zęby, czyli plombować. Czwórki i piątka będą dziecku służyć jeszcze długo. Zęby przednie należy lapisować, żeby zapobiec rozwojowi próchnicy. Profilaktycznie trzeba zęby lakierować preparatem fluorowym co 3 miesiące.

Obecna sytuacja nie musi wpłynąć niekorzystnie na zęby stałe o ile nie będzie stanów zapalnych od nieleczonej i powikłanej próchnicy.

 

 

Mój syn ma 22 miesiące złamał górna jedynkę, czy w ceku zachowania reszty zęba konieczne jest leczenie kanałowe?

Odp.: Jeśli linia złamania przebiega przez nerw zęba, tak konieczne jest leczenie kanałowe.
 

 

 

Mój 22 miesięczny syn doznał urazu górnej jedynki w wyniku, którego stracił ok. 2/3 korony, ząb został zatruty a później odłamana część ruchoma usunięta. Lekarz stwierdził, że to koniec leczenia. Jakie szanse ma taki ząb??

Odp.: Należałoby wykonać zdjęcie rtg zębów przednich, aby stwierdzić czy korzeń ma zakończony rozwój. Jeśli ząb spełnia warunki do leczenia po zatruciu należy go przeleczyć kanałowo, zabezpieczyć plombą i wówczas taki ząb ma szanse przetrwać do czasu wymiany na ząb stały.
 

 

Dziecko 7 letnie posiada zaawansowaną próchnicę zębów. Ze względu na utrzymujący się stan zapalny organizmu ( wysokie OB ,inne parametry w normie) lekarz zalecił usunięcie popsutych 5 zębów i zaleczenie 1 ząbka. Czy możliwy jest jednorazowy taki zabieg w znieczuleniu ogólnym - narkoza wziewna czy znieczulenie dożylne? Czy taki zabieg należy wykonać w warunkach klinicznych (szpitalnych) czy w gabinecie prywatnym?

Odp.: Zabieg taki wykonuje się jednorazowo i to od Państwa zależy czy będzie to znieczulenie ogólne czy dożylne. Znieczulenie dożylne jest metodą mniej inwazyjną dla organizmu. Biorąc pod uwagę, że procedura leczenia może trwać 40-50 min. można to wykonać w znieczuleniu dożylnym w gabinecie prywatnym, który posiada zezwolenie na wykonywanie takich zabiegów i współpracuje z anestezjologiem .

 

 

Mój 9 letni syn złamał kruszył sobie przedni ząb (jedynka złamana w 1/3 ). Pytanie brzmi co z tym fantem zrobić i czy w przyszłości da się to jakoś zatuszować?

Odp.: Jeśli odłamanie zęba nie spowodowało naruszenia nerwu, taki ząb po prostu się plombuje dobierając wypełnienie do koloru zęba dziecka. Jest to młody ząb, więc w przyszłości może trochę zmienić odcień, wówczas wymienia się plombę.

 

 

Mój 20 miesięczny synek ma próchnicę butelkową i umówioną wizytę u dentysty. Według waszej porady załatwiłam sobie u pediatry syrop uspokajający HYDROXIZINUM ale chciałabym dowiedzieć się jak go podać. Ile czasu przed borowaniem powinnam mu dać do wypicia żeby odpowiednio zadziałało?

Odp.:

Dawkowanie Hydroxyzinum powinien zalecić lekarz stomatolog.

Wg prof. Szpringer-Nowak jest ono następujące:

 

do 2 roku życia

25-50mg w dniu poprzedzającym dzień zabiegu wieczorem

25-50mg 2 godz. przed zabiegiem

25-50mg 1 godz. przed zabiegiem

 

dzieci od 3 roku życia i powyżej

50-100mg w dniu poprzedzającym dzień zabiegu wieczrem

50-100mg 2 godz przed zabiegiem

50-100mg 1 godz przed zabiegiem

 

 

Jestem mamą sześcioletniej dziewczynki. Słyszałam, że w niektórych gabinetach dentystycznych zęby u dzieci można leczyć specjalnym żelem. Czy to prawda? Czy jest to metoda bezbolesna?

Odp.: Tak istnieje metoda leczenia zębów żelem Carisolv. Jeśli ubytek (dziura) spełnia odpowiednie warunki można je wyleczyć bez użycia wiertła.

 

 

Mam pytanie: mojej córeczce przeszkadza ostatnio górne wędzidełko - ma 20 m-cy. Pediatra stwierdził, że jest za krótkie i rzeczywiście - zaczyna się od pocąatku dziąsła miedzy jedynkami (miedzy nimi jest spora szpara) i jest takie dosyć grube. Nie chce przez to gryźć tymi jedynkami i mówi, że boli. Kiedy się podcina takie wędzidełko i kto kieruje na taki zabieg jak on wygląda?

Odp.: Najczęściej wędzidełko wargi górnej podcina się po wyrznięciu stałych jedynek(okres 7-8 lat). Wędzidełko podcina się i zakłada szwy (w znieczuleniu). Można to zrobić skalpelem (metoda krwawa) u chirurga lub metodą laserową (metoda bezkrwawa). Najlepiej, żeby o podcięciu wędzidełka zadecydował stomatolog ortodonta.

 

 

U 3,5 letniego dziecka zauważyłam, że obok górnej piątki od strony wewnętrznej rośnie drugi ząb. Stomatolog stwierdził, że nie jest to drugi ząb, tylko ząb-piątka jest taki duży i posiada nie 4 jak u wszystkich tylko 6 kiełków-rogów, standardowe 4 i jeszcze dwa mniejsze od strony wewnętrznej jamy ustnej. Czy mogę prosić o więcej informacji na ten temat, bo pomimo zapewnienia, że wszystko jest w porządku, czuję jednak niepokój, że tylne zęby są takie duże. Czy nie będzie to utrudniało rozwoju dziecka?

Odp.: Stomatolog ma rację . Mamy tu do czynienia z guzkiem Carebellego. Jest to zmiana morfologiczna spotykana właśnie w mlecznych górnych zębach trzonowych. Jest to dziedziczone w sposób dominujący i występuje one w ponad 90% w rasie kaukaskiej. Może to być też tzw. ząb olbrzymi, który prowadzi do powstania zaburzeń zgryzowych. Należy ocenić czy ząb Państwa dziecka nie przeszkadza w zgryzie (kalką stomatologiczną) i ewentualnie podpiłowuje się taki guzek.

 

 

Mam 12 miesięcznego synka - ma już 8 zębów mlecznych. Niestety górna jedynka nie wygląda dobrze - ząb wydaje się być pęknięty lub wyszczerbiony (jest szczelina), a nawet szerszy od drugiej górnej jedynki. Początkowo myślałam, że są to 2 zrośnięte zęby. Co może być tego przyczyną? Nie wydaje mi się, żeby to było uszkodzenie mechaniczne. Zresztą wszystkie 4 zęby górne wydają się być nieforemne. Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia wad w zębach stałych? Czy coś można z tym zrobić? Czy powinnam udać się z dzieckiem do specjalisty?

Odp.: Szeroka górna jedynka może być zębem bliźniaczym. Powstaje on przez podział zawiązka zębowego na dwa i może wówczas wyrosnąć ząb o szerokiej koronie podzielony pionową bruzdą. Taka nieprawidłowość szczególnie często dotyczy przednich zębów mlecznych. Możliwe, że zaburzenie objęło zawiązki wszystkich mlecznych siekaczy. Na powstanie wady rozwojowej mają wpływ różne czynniki zewnątrz- i wewnątrzustrojowe. Rozwój przednich zębów mlecznych odbywa się w 2-4 miesiącu życia płodowego dziecka i wówczas musiał zadziałać jakiś czynnik (proszę przypomnieć sobie przebieg ciąży). Między 6 a 9 miesiącem życia płodowego, a nawet po urodzeniu formują się zawiązki zębów stałych. Jest to zupełnie inny okres, więc prawdopodobieństwo wystąpienia takich wad w ząbkach stałych jest małe.

 

 

Moja 16letnia córka dwa lata temu miała zatruwanego przedniego zęba, po krótkim okresie czasu pozostał jej ślad na zębie! Bardzo nad tym ubolewa! Czy dentysta może jej jakoś pomóc?

Odp.: Może to być skutek niedokładnego oczyszczenia zęba z próchnicy i wówczas wystarczy wymiana wypełnienia. Jeśli cały ząb jest ciemniejszy (zdarza się to często martwym zębom) należy poddać go wybielaniu w gabinecie stomatologicznym.

 

 

Dzień dobry, u mojego 10-miesięcznego synka zauważyłam przerost wędzidełka górnej wargi, spowodowało to dość dużą szparę między ząbkami, poza tym przy nawet lekkim uderzeniu w górną wargę zaczyna mu to krwawić. Niepokoi mnie też fakt, iż z powodu tego wędzidełka synek nie da sobie umyć górnych ząbków. Byłam z tym u stomatologa, tam dowiedziałam się ,że musi to być przecięte najlepiej laserowo, natomiast lekarz pediatra poinformował mnie, że samo to się rozciągnie w późniejszym wieku. Proszę mi doradzić co mam zrobić z tym, bo już naprawdę nie wiem. Poza tym powiedziano mi, że taka przypadłość nie bierze się z niczego, to jest skutek jakiejś poważnej choroby, lub alergii, czy to jest prawda?

Odp.: Na pewno nie jest to skutek poważnej choroby ani alergii. Przerośnięte wędzidełko wargi górnej zdarzają się dość często. Podcięci e wędzidełka dokonuje chirurg stomatolog, nie koniecznie laserowo, można to wykonać tradycyjnie. Najczęściej wędzidełko wargi górnej przecina się po wyrżnięciu górnych stałych jedynek (wiek 6-7  lat). Jeśli jest faktycznie duży przerost można to zrobić wcześniej.

 

 

Mój synek ma 4 lata i próchnicę na przednich ząbkach oraz na 5,6,i 7. Byliśmy na wizycie zapoznawczej jednak dziecko było tak zestresowane, że nie chciało otworzyć buzi. Potem była jeszcze kolejna wizyta, która też nie zakończyła się pomyślnie. Mały bardzo się stresuje, poci się i pręży. Myjemy ząbki codziennie wieczorem. Jak mam go przekonać do kolejnej wizyty u stomatologa? Nie wyobrażam sobie reakcji mojego synka jeśli te ząbki będzie trzeba plombować.

Odp.: Przednie zęby trzeba będzie pewnie lapisować, a czwórki i piątki (zęby tylne) leczyć przez borowanie. Proszę spróbować premedykacji np. podanie Hydrokxyzinium. Jeśli to nie pomoże można zastosować podtlenek azotu lub leczenie w znieczuleniu dożylnym (płytkie uśpienie).

 

 

Mój syn ma 5 lat, próchnica szybko atakuje jego zęby mimo że chodzi na fluoryzację i dokładnie myje zęby. Ma już kilka wyleczonych z próchnicy zębów. Każdy zabieg jest przeprowadzany w premedykacji, jednak nie zdaje to egzaminu. Syn krzyczy, wyrywa się, z każdą wizytą jest coraz gorzej, ma tyle siły że nie sposób go utrzymać. Czy jest inna metoda podawania znieczulenia? Czy jest może jakieś znieczulenie, które osłabi jego siłę i złagodzi ból przy borowaniu?

Odp.: Można spróbować leczenia z użyciem podtlenku azotu, lub zastosować znieczulenie dożylne.

 

 

Czy podawanie 3-miesiecznej dziewczynce żelaza (Ferrum Lek w dawce 2 razy dziennie po 1 ml) może mieć niekorzystny wpływ na zęby dziecka? dodam, ze pediatra a podstawie wyniku morologii zalecił powyższą kurację na 6 tygodni.

Odp.: Żelazo przebarwia zęby, więc zaleca się podawanie tego preparatu ostrożnie, np. przez słomkę . 3- miesięczne dziecko nie ma jeszcze zębów, więc nie ma to wpływu.

 

 

Co to jest plombowanie zębów?

Odp.: Ostateczne zakończenie procesu leczenia zęba, zakończone plombą czyli wypełnieniem.

 

 

Od 3 dni jestem mamą :) Urodziłam śliczną, dużą córeczkę. Niestety jest mały problem - Martynka urodziła się z ząbkiem płodowym. Lekarze na porodówce mówili, że należy usunąć ten ząbek bo może wypaść, a dziecko może je połknąć i wtedy może być duży problem. Natomiast dzwoniłam i pytałam się w różne miejsca i nikt nie chce się tego podjąć, a niektórzy mówią, że to jest ząbek mleczny i powinnam go zostawić. Co zrobić w takim przypadku?

Odp.: Zęby wrodzone w większości przypadków (85%) są przedwcześnie wyrzniętymi zębami mlecznymi, najczęściej w przednim odcinku żuchwy. Postępowanie zależy od tego, jaka część korony zęba jest odsłonięta w jamie ustnej noworodka. Przy ukazaniu się tylko niewielkiej części korony zęba np. brzegu siecznego, ząb na ogół wykazuje niewielką ruchomość, a czasem dochodzi do uformowania się korzenia i umocnienia zęba w zębodole.

Przy ukazaniu się większej części korony zęba , ząb jest słabo osadzony i istnieje niebezpieczeństwo wypadnięcia zęba. W takim przypadku konieczne jest usunięcie zęba. Jeśli zabieg musi być wykonany w pierwszych 2 tygodniach życia dziecka, należy go przeprowadzić z dużą ostrożnością, ze względu na możliwość nadmiernego krwawienia. U zdrowych noworodków, które otrzymały witaminę K, ryzyko jest minimalne.

 

 

Mój synek Kubuś ( jutro kończy rok ) jest dumnym posiadaczem czterech, całkiem nieźle wystających z dziąsła ząbków. Do trzech z nich nie mam zastrzeżeń, ale jedna z górnych jedynek jeden bok ( od strony dwójki ) ma brązowy i jakby uszczypany. Prócz tych ząbków, Kubuś ma widoczne dwie górne dwójeczki. Jedna z nich jest ładna, ale ta dwójeczka , która znajduje się przy tym nieładnym boku jedynki - jest chyba cała  brązowa. Ząbek nie wyszedł całkowicie, więc mogę tylko przypuszczać, że coś z nim jest nie tak. To, że ładny nie będzie jest pewne.
Teraz muszę dodać kilka słów wyjaśnienia. Kuba urodził się w 38 tyg.  Był to poród wywoływany ze względu na gestozę. Mimo 9 pkt Apgar, po kilku godzinach jego stan był krytyczny. Miał infekcję wrodzoną, odmę opłucnową lewostronną, niedodmę płuca prawego, niewydolność krążeniowo - oddechową, podejrzenie przetoki przełykowo - tchawiczej oraz cholestazę. Jego brak "współpracy" w leczeniu skłonił lekarzy CZMP do wykonania badań w kierunku CMV.  Stwierdzono obecność DNA wirusa we krwi oraz w moczu. Płyn mózgowo- rdzeniowy - czysty. Podawane lekarstwa: Tienam, Amikin, Difflukan, Zontac, Gancyklovir (5 dni - spadły wyniki oraz nie było w gruncie rzeczy wyraźnych wskazań do leczenia).
Leki te podawano w CZMP, gdzie Kuba został przewieziony po tygodniu pobytu na OIOM-ie w Płocku. Nie posiadam karty leczenia w Płocku, więc nie wiem jakie leki miał podawane tutaj. Dodam, że wzrok, słuch, stan kości czaszki Kuba ma w porządku. Jedynie kontrolujemy słuch co 3 m-ce. Z układem nerwowym i mięśniowym też jest wszystko na razie ok. Kuba miał jedynie stwierdzone vasculitis naczyń w główce, przy czym przepływy były w porządku. Mam nadzieję, że przybliżyłam dostatecznie historię Kubusia i proszę o napisanie czy te problemy z ząbkami mogą być skutkiem:
- cytomegalii
- leków?
Jak mogę dziecku pomóc, zapobiec dalszemu psuciu się ząbków?
Czy to niedorozwój szkliwa, czy już próchnica?
Dziecko jest na piersi i dodam od razu, że odstawienie  nie wchodzi w rachubę (po tym co przeszliśmy chcę aby miał mój pokarm jak najdłużej).

Odp.: Potrzebne jest zbadanie dziecka w gabinecie, gdyż trudno jest jednoznacznie określić jaki jest to proces. Mogą to być zmiany związane z zaburzoną mineralizacją tkanek zęba, a może to być próchnica. Ciemny kolor zęba jest też charakterystyczny dla CMV.

Bardzo ważne jest, czy zmienione zęby są miękkie, czy też nie. Jeśli są rozmiękczone potrzebna będzie szybka interwencja stomatologiczna np. lapisowanie. Jeśli zdecydowana jest Pani nadal karmić dziecko piersią , nie może dziecko usypiać przy piersi. Pokarm matki jest słodki i pozostawienie go dłużej przy ząbkach prowadzi do próchnicy. 

 

 

Moja 9-letnia córka złamała górną jedynkę, bardzo nieszczęśliwie - odłamało się 3/4 zęba. Lekarz stwierdził duże obrażenia, na szczęście jednak rentgen nie wykazał pęknięć w korzeniu. Niestety wierzchołek nie jest jeszcze wykształcony i powiedziano nam, że leczenie kanałowe nie jest możliwe. Odłamany fragment zęba został ładnie doklejony a my pouczeni, że mogą pojawić się komplikacje ze strony miazgi. W takim wypadku odłamany kawałek będzie odklejany, a to co zostało z zęba - leczone tak długo jak się da. Co trzy miesiące kontrolny rentgen, aby zobaczyć jak zamyka się wierzchołek. Jeśli uda się dotrwać do tego momentu, ząb zostanie przeleczony kanałowo, a rekonstrukcja wykonana na włóknie szklanym. Czy to rzeczywiście wszystko, co możemy zrobić? W tej chwili (minął tydzień od wypadku) córka czuje ten ząbek, ale nie ma żadnych dużych dolegliwości bólowych. Lekarz powiedział, że taki stan może się utrzymywać przez 3 tygodnie jako skutek urazu. Potem, jeśli ząb będzie bolał, będzie to oznaczało potrzebę głębszego leczenia. Co się stanie, jeśli leczenie nie przyniesienie oczekiwanych rezultatów i nie uda nam się doczekać momentu, gdy możliwe będzie kanałowe przeleczenie korzenia? Czy mojej córce grozi usunięcie korzenia? A jeśli stanie się to najgorsze, to co można zaproponować 9-letniemu dziecku? Jakie są możliwości rekonstrukcji przy całkowitej utracie zęba i w jakim wieku wchodzi w grę zakładanie implantów?

Odp.: O powodzeniu tego leczenia decyduje czas , w jakim zgłosiła się Pani  z dzieckiem po urazie. Im krótszy, tym rokowania lepsze.

Opisany przez Panią schemat postępowania stomatologa jest prawidłowy. Córce nie grozi usunięcie korzenia. Następnym etapem leczenia (gdyby było niepowodzenie) jest usunięcie większej części miazgi ("nerwu") z zęba i dalsze oczekiwanie aż uformuje się korzeń.

 

 

Chciałam się spytać o takie znieczulenie tzw. gazem rozweselającym czy jest bezpieczne i gdzie jest ono dostępne. U mojego 2-letniego syna znalazłam dziurę i podobno pianki i żele całkowicie nie likwidują bólu.

Odp.: Dwuletnie dziecko po odpowiedniej wizycie adaptacyjnej powinno pozwolić sobie opracować ząb metodą tradycyjną (wiercenie).
Jeśli byłyby duże trudności można dziecku podać leki uspokajające, co powoduje też niepamięć zabiegu.

Metoda z zastosowaniem gazu rozweselającego czyli podtlenku azotu nie jest przydatna w celu uspokojenia dzieci małych i niewspółpracujących.

 

 

Chciałam się spytać o znieczulenie tzw. gazem rozweselającym - gdzie to się stosuje. Mieszkam w Warszawie - dzwoniłam do 10 klinik i nikt nie wie.

Odp.: Proszę spróbować na informacji medycznej.

 

 

Gdy moja córeczka miała dwa latka byliśmy z nią u dentysty bo na przednich górnych jedynkach i dwójkach na wysokości dziąseł nie było szkliwa. Dentysta powiedział, że nic strasznego nie widzi, i że nie da się w takich warunkach pracować bo dziecko płacze, zalecił stosowanie pasty Elmex. Później chodziliśmy do innych stomatologów i tez nic. Dopiero gdy córka miała dwa latka i pół roku zaczęły puchnąć zęby; były ledwo widoczne. Dentysta, u którego byliśmy zalecił wyrwanie i zrobienie protezy i dał nam do wyboru klinikę  lub on to sam zrobi. Wybraliśmy jednak klinikę - mimo kosztów dojazdu, do której dentysta nam wypisał skierowanie na chirurgię . Tam nas skierowano na oddział pedodoncji mimo skierowania na chirurgie. Na tym oddziale zajęli się  zębami dziecka, szybko otworzyli jej kanały żeby ropa miała ujście i na razie jest ok. nie boli nie puchnie, ale znowu zaczęły się problemy z 3, 4, 5, górna zaczęła puchnąć nad okiem tez jej otworzono tego zęba ale nie pomogło. Na następny dzień  zaczęła znów puchnąć i boleć, wiec pojechaliśmy. 6 lub 7 lekarzy obejrzało tego zęba i skierowano ją do
usunięcia 3. Kiedy usunęli trójkę zaczęły się problemy z 4 mimo iż była już leczona zaczęła puchnąć. Otworzyli jej go. Na razie nie puchnie ale nie da sobie go wyczyścić igłą i solą fizjologiczną z resztek pokarmu, a na dodatek, mimo wizyty ten ząb ją ciągle boli. Zapytali się czy chcemy dalej te zęby leczyć czy może usunąć je i założyć protezę. Nie wiem co mamy robić, nie chcemy żeby córka tak cierpiała przez nawracanie bólu - nie śpi po nocach, jest marudna a syropki i czopki nie pomagają. Nawet nie wiemy czy usunięcie ich nie zaszkodzi zalążkom stałych, jak również na czym polegają protezy i jak są mocowane.

Odp.: Usunięcie tych ząbków nie zaszkodzi zawiązkom zębów stałych.
Nawracające stany zapalne (to, że dziecko puchnie) może uszkodzić zawiązki zębów stałych.
Przy braku tych zębów dziecko powinno nosić protezkę dziecięcą, gdyż może dojść do wady wymowy i zgryzu. Protezka ta jest jakby aparatem ortodontycznym i ma na zębach (już tylko piątych, chyba, że zęby 4 zostaną uratowane) będzie utrzymywana na zasadzie aparatu ortodontycznego.

 

 

Moja córka jest pod stała opieką stomatologiczną, ma myte ząbki, jednak juz 3 razy miała ropę nad zębem, 2 razy jedynka i raz czwórka, jedynki są połamane a czwórki a zwłaszcza ta jedna w opłakanym stanie :( zastanawiamy się nad usunięciem tych zębów i protezką. Córka boi się stomatologa, co możemy zrobić?

Odp.: Nie wiem w jakim wieku jest dziecko, ale jeśli pojawiła się ropa nad zębami, to należy je usunąć.

Zabieg taki można wykonać w premedykacji (podanie środków uspokajająco-nasennych) lub znieczuleniu dożylnym.

 

 

Czy stosowanie Dormicum u dziecka 3,5 letniego przez zabiegiem stomatologicznym jest bezpieczne?

Odp.: Tak, jest bezpieczne w dawce dobranej do wagi dziecka. Jest to lek działający uspokajająco i powodujący niepamięć zabiegu.

 

 

Moja córka ma mieć wyrwane 8 ząbków i leczenie pozostałych pod narkozą. Córka jest zupełnie  zdrowa, zabieg będzie pełnopłatny w państwowym szpitalu, gdzie mają doświadczenie . Ale i tak się boję .Musimy to przeprowadzić bo ząbki zaczęły ropieć :( Czy to słuszna decyzja? nadmienię, że jesteśmy po konsultacji logopedycznej.

Odp.: Jeśli do leczenia kilku zębów, a tym bardziej do usunięcia narkoza jest idealnym wyjściem.

 

 

Dziecko 8 lat miało wczoraj przecinane wędzidełko wargi górnej. Dziś od rana wymiotuje i ma lekko podwyższoną temperaturę. Czy to normalne po takim zabiegu?

Odp.: Myślę, że jest to spowodowane stresem po zabiegu, i w ten sposób dziecko to odreagowuje.

 

 

Mojemu 6-letniemu synowi został przepisany lek Dormicum, aby otworzyć ząb, bo zbiera się w ropa. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania lub niebezpieczeństwa?

Odp.: Jest to lek uspokajający używany powszechnie w stomatologii dziecięcej jako premedykacja przed zabiegiem u dzieci które się boją.

 

 

Mój półtoraroczny synek przewrócił na siebie plastikowe krzesło, które niefortunnie uderzyło go w dziąsło nad górną jedynką. Efekt jest taki, że w dziąśle została dziura na całej szerokości zęba wielkości 1 - 1,5 mm, w której widać korzeń zęba. Pozostał jakby 2-milimetrowy pasek dziąsła na zębie, później dziura i reszta dziąsła. Co robić? Czy może to grozić wypadnięciem zęba przy kolejnym urazie lub gryzieniu. Czy dziąsło powinno się zrosnąć nawet po tak dużej szczelinie?
Odp.: U dzieci rany goją się szybciutko, więc nie ma powodu do obaw. Należałoby okresowo sprawdzać jedynkę, nad którą był uraz, gdyż może dojść do obumarcia, a wówczas przebarwienia zęba.

 

 

Mój synek Piotruś pod wpływem uderzenia naderwał sobie wędzidełko górnej wargi. Co powinnam zrobić? Czy to prawda ze przy takich urazach nie zakłada się szwów? Czy to mu się zrośnie? Czy mój synek (ma teraz 14 miesięcy) będzie miał wadę wymowy?

Odp.: Tak, wszystko się zrośnie, nie będzie miał z tego powodu wady wymowy. Szwów w tym wieku przy takich urazach nie zakłada się.

 

 

Mój synek ma 9 miesięcy. Pierwsze (dwie dolne jedyneczki) ząbki zaczęły wychodzić już w czwartym miesiącu. Jak Tyberiusz miał skończone siedem, dziąsełka przy górnych ząbkach były mocno opuchnięte (widać było, że będą wychodziły jedyneczki). Pełzając synek uderzył buzią o parkiet, ząbki przecięły dziąsełka (leciała krew). Teraz Tybuś ma już osiem ząbków ale tylko na tych górnych jedyneczkach widać białe plamki. Czy mogło nastąpić uszkodzenie zawiązków, czy to może demineralizacja, czy brak lub nadmiar fluoru? Jak to można sprawdzić, żeby wiedzieć jak dalej postępować? Myjemy ząbki tylko wodą, synek nie pije i nie je nic co zawiera cukier, do tej pory nie brał żadnych leków ale dopiero od dwóch tygodni nie zasypia przy piersi. Czy coś należy już z tym robić czy może na razie po prostu obserwować? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odp.: Białe plamki na ząbkach mogą być demineralizacją szkliwa (czyli początkiem próchnicy).
Proszę udać się do stomatologa, który stwierdzi, czy należy wcierać fluor, czy też zastosować zabieg impregnacji. Wizyta odbywa się na siłę, ale trwa to parę sekund.

 

 

Mój syn skończył właśnie rok, kilka dni temu zauważyłam białe plamki na zębach - głównie na przednich górnych dwójkach. Na stronie wyczytałam, że jest to oznaka próchnicy powierzchniowej. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Martwię się, bo synek nie daje myć sobie zębów przez dłuższą chwilę, a u dentysty to z pewnością nie utrzyma otwartej buźki? Czy u tak małego dziecka można wykonać lakowanie? Czy są inne metody zapobieżenia rozwoju próchnicy?

Odp.: Te białe plamki to może być demineralizacja szkliwa czyli początek próchnicy. Należy je lakierować, albo już lapisować (czyli zatrzymać rozwój próchnicy) Którą wybrać metodę zdecyduje stomatolog. Wizyta odbywa się na siłę, ale proszę się nie martwić, trwa chwilę.

 

 

Niepokoi mnie stan mlecznych ząbków u jednego z moich bliźniaków. Starszy ma bardzo ładne dolne jedynki, górne są w drodze. Ale u młodszego górne jedynki i dwójki (już wyszły) są matowe, żółto-beżowe. Lekarka pierwszego kontaktu podejrzewa zanik szkliwa na skutek długotrwałej antybiotykoterapii - chłopcy urodzili się w 29 tyg., przez 5 tyg. przebywali na oddziale intensywnej terapii noworodka w inkubatorach, cały ten czas na antybiotykach. Czy lekarka ma rację? Co taka diagnoza oznacza dla nas? Jakie są konsekwencje? Jak postępuje się z takimi zębami? Czy istnieje ryzyko, że zęby stałe również będą pozbawione szkliwa? Dodam, że bezskutecznie poszukuję poradni pedodontycznej, która zajmuje się tak małymi dziećmi.

Odp.: Tak, można to być zanik szkliwa, lub szkliwo niepełnowartościowe. Konsekwencją tego będzie szybkie zniszczenie tych ząbków i po prostu się ukruszą. Aby opóźnić (a może i zatrzymać) ten proces należy jak najszybciej impregnować odsłoniętą zębinę. Jest to zabieg lapisowania. Wykonuje się go u takich dzieci na siłę, ale trwa to naprawdę krótko. Ryzyko wystąpienia tej wady przy zębach stałych jest małe, gdyż formowanie się zawiązków przy zębach stałych i mlecznych przebiega w innym czasie.


 

ZĄBKOWANIE, WYRZYNANIE SIĘ ZĘBÓW STAŁYCH

 

Mój 13 miesięczny synek nie ma jeszcze nawet jednego ząbka. Poza tym świetnie się rozwija. Czy jest to jeszcze norma? Czy coś mogę z tym zrobić czy zostaje mi jedynie czekanie. Ewentualnie jakie są skutki takiego opóźnionego ząbkowania i dlaczego tak się dzieje? Pediatra zalecił mi wykonanie badania rtg w celu stwierdzenia czy ma zawiązki zębów. Ale po co to robić skoro jeśli ich nie ma, to i tak nic nie można zrobić?
Odp.: Mamy tu do czynienia z opóźnionym wyrzynaniem (dentitio tarda). Dla zębów mlecznych ma to miejsce po 12-tym roku życia. Dynamika wyrzynania zębów podlega wpływom dziedzicznym. Zęby u chłopców wyrzynają się później niż u dziewczynek. Ubocznych skutków takiego odchylenia od normy nie ma, ewentualnie zęby stałe mogą wyrzynać się z opóźnieniem. Proszę poczekać jeszcze 2 miesiące, później zrobić rtg.

 

 

Czy używanie gryzaczków ma wpływ na uzębienie dziecka?

Odp.: Jak najbardziej. Używanie gryzaczka, podobnie jak ssanie kciuka wypycha siekacze górne do przodu, co prowadzi do wad zgryzu. Nie powinno się ich używać.

 

 

 

Mojemu sześcioletniemu synkowi w sierpniu tego roku wypadła górna jedynka i do tej pory (grudzień) nie wyrzyna się stały ząb. W międzyczasie wypadła mu dolna dwójka i ma już nową. W mojej rodzinie występowały przypadki problemów z zawiązkami zębów stałych, ale ani ja, ani mój mąż takich nie mieliśmy.  Nie wiem, jaki może być okres wyrzynania się zęba stałego. Zamierzam udać się do stomatologa, ale cały czas zadaję sobie pytanie, czy to możliwe, żeby nie pojawiły się stałe jedynki, a jeśli tak, to jak dalej postępować?
Odp.: "Jedynka" górna wyrzyna się w wieku 7-8 lat. Proces wyrzynania zębów u chłopców zazwyczaj występuje później niż u dziewcząt. Nie ma powodu do niepokoju.

 

 

Mam 5,5 miesięczną córeczkę i jak na razie nie ma ona ząbków. Zauważyłam jednak na dziąsłach ropkę. Nie spotkałam się nigdy z czymś takim u niemowlęcia i proszę o radę co powinnam zrobić. Posmarowałam tylko żelem dla  ząbkujących. Nadmienię, że dziecko nie miało nigdy pleśniawek ani innego stanu zapalnego w ustach.

Odp.: Ważne jest, w którym miejscu zauważyła to Pani. Jeśli jest to obrzęk w miejscu, gdzie powinny wyrzynać się zęby mleczne, tzn. okolice jedynek górnych lub dolnych i tam jest ropka może to być związane z wyrzynaniem tych zębów. Jeśli proces nie ustąpi, proszę zgłosić się do stomatologa.

 

Mój 16 miesięczny syn ma dopiero dwa zęby, z których pierwszy pojawił się w 15 miesiącu życia. Nietypowym jest to, że oba zęby to "czwórki". Czy powinnam się tym niepokoić? Dodam jeszcze, że dziecko jest z bliźniąt i jest wcześniakiem z 35 tyg. (jego siostra na ok. 12 ząbków). Wypija dziennie ok. 600 ml mleka, oraz zjada serek lub deser.

Odp.: Mamy tu do czynienia z opóźnionym wyrzynaniem się zębów, co dla zębów mlecznych ma miejsce po 12 m-cu życia. Faktycznie nietypowym jest to, że są to ,,czwórki,,. Myślę, że należałoby wykonać zdjęcie rtg, czy są zawiązki zębów przednich. Gdyby okazało się, że nie ma ,trzeba rozważyć wykonanie protezki dziecięcej.

 

 

Słyszałam, że ssanie wargi oznacza początek ząbkowania czy to prawda?
Odp.: Tak, może to oznaczać początek ząbkowania.

 

 

Mój 8-miesięczny synek ma od 5 tygodni dwie dolne jedynki. Tydzień temu zauważyłam na ząbkach przy dziąśle szaro- brązowe przebarwienie. Czy to próchnica? Dziecko pije mleko z butelki tylko rano, pozostałe posiłki zjada łyżeczką , pije mocno rozcieńczone wodą soki ( na 150 ml wody 20 ml soku Gerber), wogóle nie je ani nie pije pokarmów słodzonych cukrem. Nie podaję synkowi żelaza w kropelkach, jedynie mleko modyfikowane, które pije - Bebiko 2 HA - zawiera żelazo. Dziecko przez ostatni miesiąc chorowało, najpierw na zapalenie dróg moczowych, a ostatnio na zapalenie oskrzeli. Wówczas podawałam mu antybiotyk w zawiesinie Ceclor oraz Cebion, ostatnio dostawał syropy Ketotifen oraz Deflegmin. Na co dzień synek dostaje Multitabs ACD w kropelkach oraz Vigantol. Czy zatem te plamki na ząbkach mogą być spowodowane lekami? Jeśli to próchnica to jak mam dalej postąpić, jeśli nie to czy plamki znikną?

Odp.: Jeśli wykluczymy przebarwienie żelazowe, to mogłaby być to próchnica. Biorąc pod uwagę wiek dziecka może to jednak przebarwienie zewnętrzne. Niech to obejrzy stomatolog dziecięcy.

 

 

Mojej 4,5 letniej córce rosną stałe dwie dolne jedynki. Zęby mleczne ruszają się, miedzy jedynkami a dwójkami zrobiły się szpary, pewnie robią sobie miejsce. Za dwa dni idziemy na wyrwanie mlecznych jedynek ale czy to nie za wcześnie na zęby stałe? Czy może mieć przez to słabe zęby w przyszłości ?
Odp.: Ząbkowanie przy zębach stałych przed 6 rokiem życia jest to "przedwczesne ząbkowanie". Nie ma to wpływu na "słabość" zębów stałych. Może wystąpić natomiast wada zgryzu, ale niekoniecznie. Obserwuje się wcześniejsze ząbkowanie u dziewcząt niż u chłopców. Nie ma powodu do zmartwień.

 

 

Proszę o informację, czy należy się niepokoić faktem , że mojej córeczce prawidłowo wyrznęły się w wieku 6 miesięcy dolne jedynki, natomiast teraz w 8 miesiącu wyrzynają się w następnej kolejności górne dwójki.
Odp.: Zęby w górnej szczęce wyrzynają się około 3 miesiące później niż zęby żuchwy. To, że dwójki są pierwsze nie jest niczym niepokojącym.

 

 

Moja córeczka ma 10 miesięcy. Ma dwie dolne jedynki - białe. Obecnie przebijają się górne jedynki. Jedną z nich już widać i niepokoi mnie fakt, że ta kreseczka, którą widzę jest czarna. Czy cały ząbek będzie taki? czy to próchnica? co mam robić? boję się, że kolejny ząbek też taki będzie.

Odp.: Proszę zaczekać, aż wyrżnie się więcej ząbków i wówczas będzie wiadomo, co to jest. Żeby powstała próchnica musi być dłuższy kontakt zęba z pożywieniem i śliną. Jeśli faktycznie ząbek będzie czarny to jest to zaburzenie w budowie twardych tkanek zęba (np. niedorozwój szkliwa). Wtedy druga jedynka będzie raczej też uszkodzona. Do postawienia prawidłowego rozpoznania konieczne będzie badanie kliniczne (obejrzenie przez stomatologa) i radiologiczne (zdjęcie rtg). 

 

 

Mój 24-miesięczny syn ma wszystkie zęby oprócz górnych dwójek. Co powinnam zrobić w tej sytuacji - czy jeszcze czekać? Czy jeżeli ząbki nie wyjdą trzeba założyć utrzymywacze przestrzeni?
Odp.: Jeśli dziecko późno zaczęło ząbkować, pozostaje Pani czekać. Gdyby nie było dwójek, a może tak się zdarzyć, można założyć utrzymywacz przestrzeni, ale proszę zaczekać do 3-go roku życia. Utrzymywacz przestrzeni to aparat ortodontyczny, mogą więc być problemy z akceptacją aparatu przez dziecko.

 

 

Mojemu 1,5 miesięcznemu synkowi wyrżnęły się dolne siekacze. Zęby się nie ruszają, ale mam wrażenie, że okresowo krwawią. Lekarz pediatra zaleciła natychmiastowe usunięcie zębów, natomiast lekarz stomatolog, do którego się zwróciłam o usunięcie powiedział, że nie widzi takiej potrzeby. Nie wiem co robić czy upierać się przy wyrywaniu czy też zaufać mojemu dentyście (sprawdzonemu od wielu lat)?
Odp.: Mogą być to zęby noworodkowe, które wyrzynają się do 30 dni po porodzie lub zęby mleczne typowe, które wyrżnęły się przedwcześnie. Dla pewnej diagnozy potrzebne by było zdjęcie rentgenowskie. Radzę Pani zaufać dentyście.
 

 

Pleśniawki i u 8 tygodniowego chłopca.......czym mogły zostać spowodowane, czy mogą być niebezpieczne, jak leczyć skutecznie (teraz stosuję przepisaną przez pediatrę nystatynę, ale słyszałam że działa na chwilę).

Odp.: Leczeniem pleśniawek zajmuje się pediatra, a preparat jest odpowiedni.

 

 

U mojego 7-miesięcznego synka zaczyna pojawiać się pierwszy ząbek. Przebija się jednak w miejscu lewej dolnej 2-ki lub 3-ki. Czy powinnam się martwić, że jako pierwsze nie wyrzynają się jedynki?

Odp.: Nie powinna się Pani martwić. Nie wszystkie ząbkują idealnie wg. tabeli.
 

 

Chciałabym się zapytać jak to jest z wypadaniem mlecznych ząbków.
Mój Syn skończy 7 lat. Wypadł mu dopiero jeden ząb i to "4" górna,
czy to jest jakoś uwzględnione. Boję się, że zaczną mu wyrastać stałe
zęby obok mlecznych.

Odp.: W wieku 7 lat powinny się wymieniać się już jedynki górna i dolna.
Dwójki również wymieniają się w tym okresie. Proszę sprawdzić czy mleczne 1 i 2 są ruchome. "4" nie powinna wymieniać się w tym wieku. Często zdarza się, że zęby mleczne nie wypadają, a stałe wyrzynają się obok. Wówczas, uwzględniając przyszły zgryz dziecka należy zęby mleczne usunąć. U Pani syna może jest opóźnione wyżynanie zębów. Nie wiem, czy zęby mleczne były o czasie, czy też później. Jeżeli są zawiązki zębów stałych nie jest to patologiczne.

 

 

Mam 10-miesieczną córeczkę. Pojawiły się u niej ząbki mleczne: najpierw dwie dolne jedynki, potem górne dwójki i górne jedynki. Kolejność taka jak u mnie w dzieciństwie i u naszego 3 letniego obecnie synka.

Teraz od kilku dni córeczka mocno się ślini i wszystko wkłada do buzi. Domyślałam się, że wychodzą jej kolejne ząbki (myślałam, że dolne dwójki). Ale nic nie widziałam. Postanowiłam dziś zajrzeć jej do pyszczka i mam wrażenie, że rosną jej ząbki za dolnymi jedynkami (wewnątrz dziąsła są takie dwie białe kreseczki). Nie wiem czy cos z nich wyrośnie, może przesadzam i trzeba poczekać. Czy zdarza się, że jest dodatkowa para zębów mlecznych? A może to dwójki wyrastają za jedynkami? Co wtedy zrobić, żeby stałe zęby rosły na swoich miejscach? Co powinnam zrobić, gdyby faktycznie wyrosły jej ząbki w drugim rzędzie?

Odp.: Możemy tu mieć do czynienia ze zwiększeniem liczby zębów poprzez wyrżnięcie zębów nadliczbowych. Może to być też zaburzenie związane z nieprawidłową lokalizacją zębów. Jeżeli faktycznie coś z nich wyrośnie radziłabym skonsultować się z ortodontą, aby zapobiegać późniejszym zaburzeniom w uzębieniu stałym.
 

 

Mojej córeczce wieku 7 miesięcy wyrznęły się dolne jedynki! teraz ma 9-m-cy i zauważyliśmy górne trójki, albo czwórki sami nie wiemy dokładnie!! Czy powinnam się martwić tym iż pojawiły się wcześniej niż jedynki!! Bo górne jedynki uważa się za następne w kolejności wyrzynania???

Odp.: Dynamika wyrzynania zębów podlega wpływom dziedzicznym. Nie zawsze zęby wyrzynają się wg. ustalonego wzorca. Proszę cierpliwie czekać.

 

 

Mój dwuletni synek jest w trakcie ząbkowania. Ząbki są białe, ładne bez przebarwień poza jednym. Górna trójka, która jeszcze całkowicie nie jest wyrznięta ma kolor żółty, a nie biały jak pozostałe. Proszę o odpowiedź – czym to może być spowodowane i co z tym zrobić?

Odp.: Trójka jest zębem, który nie jest jeszcze całkowicie zmineralizowany, wiec łatwiej pobiera wszelkie osady. Jako ząb nie całkowicie wyrznięty jest trudniejszy do dokładnego oczyszczenia szczoteczką, więc może to być przyczyna ciemniejszej barwy.
Często jest też tak, że genetycznie trójki są ciemniejsze od innych zębów.

 

 

Synek ma 13 m-cy. Pierwsze dwa ząbki wyszły w 6 m-cu, kolejnych sześć ząbków wyrzynało się od 9 miesiąca do teraz. Na pierwszych ząbkach (dolnych) zaraz po wyrznięciu ukazały się od góry białe plamki, później zniknęły - teraz te plamki pojawiły się na górnych jedyneczkach. Synek pije mleko z butelki ale tylko rano i wieczorem, po karmieniu szczotkujemy ząbki (wodą) malutką szczoteczką. Syn dużo spożywa nabiału, warzyw i owoców. Czy są to objawy próchnicy niemowlęcej? Dodam że nie mam pojęcia czy taki lekarz jak pedodonta przyjmuje w naszym mieście?

Odp.: Każdy stomatolog oceni czy jest to próchnica, czy też te plamy spowodowane są słabym zmineralizowaniem młodych ząbków, co później znika.Jeśli by się okazało, że to próchnica należy jak najszybciej te ząbki polapisować.

 

 

Moja córeczka właśnie skończyła 13 miesięcy i nie ma jeszcze ani jednego ząbka. Poza tym świetnie się rozwija. Czy jest to jeszcze norma? Będąc u lekarza pediatry - mówił mi, że ma jeszcze czas, inny lekarz mówił, że to nie dobrze - więc kogo mam wreszcie słuchać? Bardzo się martwię, że moja córcia nie ma ząbków. Jakie mogą być skutki tak późnego ząbkowania?

Odp.: Dynamika wyrzynania zębów podlega wpływom dziedzicznym. W przypadku Państwa córeczki mamy do czynienia z opóźnionym wyrzynaniem się zębów (denitio tarda). Jest to ząbkowanie późniejsze od ogólnie przyjętego - dla zębów mlecznych ma to miejsce po 12 miesiącu życia. Jeśli przez następne 4-5 m-cy nie pojawią się zęby należałoby wykonać zdjęcie rtg stwierdzające istnienie zawiązków.
 

 

W jakim wieku wypadają mleczne zęby trzonowe?

Odp.: Zęby czwarte mleczne wypadają w wieku 9-12 lat, zęby piąte mleczne (drugie trzonowe) w wieku 10-12 lat.

Zęby dolne wymieniają się wcześniej niż zęby górne (około 3 miesiąca). Proces wymiany następuje zazwyczaj wcześniej u dziewcząt niż u chłopców.

 

 

Jesteśmy rodzicami aktualnie 13-to miesięcznej Asi, dziecku pierwsze zęby wyrżnęły się w wieku 6 miesięcy i były to dolne jedynki następnie w wieku 9 miesięcy wyszły górne dwójki (jedna po drugiej) a po dwóch tygodniach górne jedynki również jedna po drugiej następnie ząbkowanie zatrzymało się. Czy taki przestój w ząbkowaniu jest rzeczą naturalną czy może powinniśmy zacząć się martwić?

Odp.: Jest to naturalny przebieg ząbkowania.

 

 

Moja córeczka ma 3 lata i  m-c. Nigdy nie używała smoczka, nawet buteleczki na mleko były najpierw z tzw. „dzióbkiem”, a potem już wyłącznie picie z kubeczków. Jednak od ok. 5 tygodnia życia ssie prawego kciuka i tak do dziś. Dzieje się to w określonych sytuacjach: silnych emocji, przed zaśnięciem itp. w ciągu dnia podczas zabawy jest to sporadyczne. Nie byłam z nią jeszcze u stomatologa. Jedynaczki ma na razie lekko wysunięte (pewnie trochę wypchnięte od ssania), ale ogólnie ząbki białe i zdrowe. Czy powinnam się martwić, że ten nawyk spowoduje poważne wady zgryzu. Jak to właściwie jest, tak różnie podaje się w literaturze na ten temat?

Odp.: Ssanie palca to nawyk, który prowadzi do wychylenia zębów przednich i zgryzu otwartego. Na tym etapie życia dziecka wada ta może dotyczyć tylko zębów mlecznych. Późniejsze wyeliminowanie tego nawyku nie powinno odbić się na zębach stałych. W  wieku ok.5 lat powinna Pani skontrolować zgryz u ortodonty, czy nie ma zgryzu otwartego.

 

 

Jestem mamą 8,5 miesięcznej córeczki a mój problem polega na tym, że nie ma ani jednego ząbka. W wieku 3 miesięcy już miała oznaki ząbkowania (stwierdzenie Pani doktor - śliniła się, temp. wysoka, dziąsła białe itp.) Obecnie ślini się strasznie a gdy pukam łyżeczką to od miesiąca już słyszę takie puk, ale ząbka nie widać. Pani pediatra powiedziała, że jeżeli przez około miesiąc nie zobaczę ząbka to będziemy musiały zrobić badania, a potem będzie nacinanie. Przyznam, że się boje i nie chciałabym małej przysparzać bólu. Dodam, że córka urodziła się z wagą 4200 i była karmiona do 6 miesiąca życia piersią. Jest zdrowa, wesoła, pogodna i grubiutka.

Odp.: Najczęściej u dzieci pierwsze wyrzynają się dolne jedynki i jest to średnio między 6 a 11-12 miesiącem życia. Pani córka mieści się w granicach normy.

 

 

Mój synek ma skończony 8 miesiąc i ma już siedem ząbków. Pierwsze wyszły mu jedynki dolne kiedy skończył 4 miesiąc, potem górna dwójka i jedynka z lewej strony, i tuż za nimi górna dwójka i jedynka z prawej strony. A teraz ma skończony 8 miesiąc i już mu wyszedł ząbek na miejscu dolnej dwójki lewej. Nadal się ślini i wszystko gryzie. Czy ta szybkość w pojawianiu się ząbków jest normalna. I ile ząbków powinno mieć roczne dziecko. I czy ewentualnie wskazana jest kontrola u stomatologa, żeby popatrzył czy wszystko jest na swoim miejscu.

Odp.: Roczne dziecko może mieć od dwóch do ośmiu ząbków. Terminy i kolejność wyrzynania się ząbków u Pani synka jest zgodna z normą. Jeśli nie widzi Pani nic niepokojącego na ząbkach to z wizytą u stomatologa można zaczekać, aż dziecko będzie miało ok.1,5 roku
 

 

Moja córeczka ma 6 lat i wczoraj zauważyłam, że z dołu wychodzą jej dwa ząbki. Co mam robić? Zęby mleczne nadal się nie ruszają, ani też nie wypadł jej ani jeden mleczny ząb do dzisiaj. Czy można wyrwać jej te zęby mleczne, na miejsce których rosną stałe zęby?

Odp.: Jeśli zęby stałe rosną za zębami mlecznymi od wewnątrz, to należy zęby mleczne usunąć. Stomatolog może też zlecić ćwiczenia napychania paluszków zębów stałych , ale wówczas jeśli to nie przyniesie szybkich rezultatów to i tak należy mleczaki usunąć.

 

 

U mojej córki na dziąsłach (12 lat) pojawiły się ciemne plamy nad dwoma tylnymi zębami. Są twarde jak kamień. Czy mogą to być pozostałe korzenie po usuniętych mlecznych zębach?

Odp.: Nie, gdyż zęby szóste, lub jeśli są już siódme nie mają swoich poprzedników w uzębieniu mlecznym.

 

 

Moje dziecko ma na imię Karolina ( 8 miesięcy) wyrósł jej pierwszy ząb lecz ku naszemu zdziwieniu nie na dole lecz u góry i w dodatku nie środkowy tylko boczny chyba trzeci. Mój problem polega na tym, że moja żona przeczytała w gazecie, że dzieci, które mają pierwszy ząb boczny to zachodzi możliwość iż będzie miało zespół (ADHD) - coś w tym stylu. Moje pytanie brzmi na ile to jest prawda z tym co piszę i co to jest ADHD.

Odp.: Dziecko ząbkuje w normie, wyrzynanie bocznego siekacza przed środkowym nie ma związku z ADHD.

Podstawowe informacje na temat ADHD można znaleźć tutaj .

 

 

Mój syn ma 2,5 miesiąca. Czy to możliwe, że zaczął ząbkować? Jest nerwowy i
trze piąstką dziąsła.

Odp.: Raczej niemożliwe, żeby w tym wieku dziecko ząbkowało, chociaż są przypadki ząbkowania przed 4 miesiącem życia i uznaje się to jako krańcową granicę wskazań prawidłowego ząbkowania.

 

 

Mam 7 miesięcznego synka i od praktycznie od początku nie chce smoczka tylko ssie palce najczęściej kciuka jak temu można zapobiec. Nadmieniam, że owijałam palca bandażem lub zakładam skarpetki lecz to denerwuje. Smoczka nie chce ssać,  za to często  w nocy ssie pierś traktując ją jak smoczek.

Odp.: Częste ssanie piersi w nocy może szybko doprowadzić do rozwoju próchnicy. Jeśli tylko dziecko uśnie z kciukiem, należy szybko go wyjąć, tak jak robi się to ze smoczkiem. Jeśli chce Pani przyzwyczaić dziecko do smoczka, proszę spróbować z innym kształtem. Specjalnie przygotowany anatomiczny kształt smoczków NUK oraz zróżnicowanie rozmiarów zapewniają zdrowy rozwój podniebienia i jamy ustnej dziecka.

 

 

U mojego dwuletniego dziecka zauważyłam wadę zgryzu, kiedy powinnam zgłosić się z tym do specjalisty, teraz, czy jak dziecko będzie miało już zęby stałe?

Odp.: Jeśli jest to wada dotycząca wzajemnego układu szczęki górnej i dolnej proszę zgłosić się do ortodonty jak najwcześniej.

 

 

Mój synek ma przerwę między mlecznymi jedynkami (w ogóle wszystkie ząbki ma oddzielnie). Czy to oznacza, że powinnam się spodziewać również przerwy między stałymi jedynkami?

Odp.: Nie, stałe zęby są szersze więc zajmują więcej miejsca.

 


Jestem mamą 13 miesięcznej dziewczynki. Pierwsze ząbki dwie dolne jedynki wyszły u niej w wieku 10 miesięcy. W 12 miesiącu wyrosła górna jedynka, potem, górna dwójka, teraz natomiast wyrzyna  druga górna jedynka. Martwi mnie to, że górna dwójka rośnie krzywo - czy powinnam się tym niepokoić?

Odp.: Niewielkie skrzywienia w uzębieniu mlecznym nie są niczym niepokojącym. Nie ma to wpływu na zęby stałe.

 

 

Jestem mamą 7-latki. Mam taki problem, córeczce urosły 1 i 2 dolna za ząbkami mlecznymi, a te za nic nie chcą się ruszać. Góra też zaczyna rosnąć. Chciałam spytać jak odbywa się usuwanie ząbków mlecznych u dziecka i czy te które urosły ustawią się w miejscu wyrwanych mleczaków.

Odp.: Zęby mleczne należy usunąć. Robi się to w znieczuleniu miejscowym. Zamraża się miejsce ukłucia igły i podaje znieczulenie.

Zęby stałe powinne ustawić się prawidłwo, jeśli długo to nie nastąpi, należy skonsultować się z ortodontą.

 

 

Mój 11 letni syn ma wyrwaną mleczną dolną "5"( ten sam ząb był wcześniej zaplombowany i jak sądzę pod źle założoną plomba zrobiła się próchnica). Od 1,5 roku nie chce wyjść stały ząb. Zrobiłam prześwietlenie szczęki i niestety nie widać zawiązków stałego zęba (czyli "5").
Czy jest jeszcze szansa że ten ząb w przyszłości wyjdzie?
Co się robi z pustym miejscem po mlecznym zębie?

Odp.: Okres wyrzynania dolnej 5 to 11-12 lat. Jeśli nie ma zawiązka, to taki ząb nie istnieje i nigdy nie wyjdzie. Po wyrżnięciu wszystkich zębów stałych luka po tym zębie powinna się zmniejszyć do minimum.
 

 

Moja córeczka ma 5,5 miesiąca, przez okres prawie dwóch miesięcy pediatra polecił podawanie preparatu żelaza w syropie -Ferrum (po 1/3 łyżeczki). Córeczka jak skończyła 4 miesiące wyrznęła jej się jedyneczka na dole i za około dwa tygodnie druga. Czy ten preparat jej zaszkodzi (chodzi oczywiście o ząbki), wspomnę że nie miała żadnych badań na niedobór żelaza, lekarz zlecił podawanie go, ze względu na to, że dziecko jest na preparacie mlekozastępczym - Bebilon Pepti.
Jak zapytałam, czy ten preparat nie powoduje przebarwień, otrzymałam odpowiedź, że zupełnie nie szkodzi zębom.

Odp.: Preparaty żelaza nie uszkadzają zębów, ale powodują przebarwienia, które można usunąć przez polerowanie ząbków.

 

 

Moja córka ma 6 lat i mamy kłopot z mleczakami. Nie chcą wypadać, pomimo, że z tyłu zaczęły rosnąć ząbki stałe, dolne jedynki. Byliśmy u dentysty usunąć ząbki mleczne, które miały wręcz potężne korzenie, prawie tej samej wielkości co ząb. Czy to jest normalne, przecież korzenie powinny zanikać. Czy z każdym ząbkiem będziemy mieli kłopot? Mleczaki u córki są ładne i zdrowe, córka nigdy nie bała się wizyt w gabinecie dentystycznym, ale po ostatnim usuwaniu boję się, że zacznie się bać. Dentysta uspokajał nas, że to normalne, ja jednak się martwię.

Odp.: Niestety natura jest czasem przewrotna. Nie zawsze zęby stałe chcą wyrosnąć dokładnie pod zębami mlecznymi powodując tym samym resorpcję (zanikanie) korzeni zęba mlecznego. Nie musi to dotyczyć wymiany wszystkich zębów, ale jeśli tak jest, to naturę trzeba wspomóc.

Przyczyna może być genetyczna, lub spowodowana brakiem miejsca dla zębów stałych. Brak miejsca spowodowany jest opóźnionym rozwojem szczęk, a przyczyną tego jest najczęściej unikanie przez dziecko gryzienia twardych pokarmów.

 

 

Moja córka za miesiąc skończy 5 lat, a już chwieją się jej obie dolne jedynki, czy nie za wcześnie na wypadanie mleczaków? Kiedy powinny pojawić się nowe jedynki?

Odp.: Jako pierwsze w uzębieniu stałym wyrzynają się właśnie dolne jedynki i ma to miejsce ok. 6 roku życia. Dziewczynki ząbkują wcześniej niż chłopcy. Wahanie 1 roku od ustalonej granicy jest normą.

 

 

Moja 5-miesięczna córeczka ma opuchnięty lewy policzek. Czy to może być objaw ząbkowania ?

Odp.: Raczej nie, ale niech to obejrzy stomatolog, czy obrzęk jest również na dziąśle.

 

 

Jestem mamą 6 letniego (bez 3 miesięcy) Kacperka. Mój syn miał bardzo wcześnie próchnicę (przed 2 rokiem życia) i obie górne 1 i 2 miał lapisowane. Następnie, zaczęły robić się ropne "gule" na dziąsłach i zęby zostały przewiercone. Do tej pory czyściłam przewiercone kanały, choć dziąsła i tak nie były idealne (były zaczerwienione z małymi ropnymi gulkami), jednak nic poważniejszego się nie działo. Teraz wyszła nowa 1 chociaż ząb mleczny jeszcze nie wypadł a nawet nie ruszał się. Dentysta usunął mleczną 1, ale stwierdził, że  drugą 1 i obie 2 też trzeba usunąć, dlatego wyraziłam zgodę na ich usunięcie (przy jednym znieczuleniu). Czy  powinno się usunąć pozostałe przewiercone zęby, pomimo, że jeszcze nie rosną nowe zęby?

Odp.: Zęby takie są źródłem infekcji, co może uszkodzić zawiązki zębów stałych. Zęby zostały słusznie usunięte, a nawet za późno.

 

 

Jestem mamą 7 letniej córki i niepokoję się o jej drugie ząbki. Rok temu zaczęła tracić pierwsze ząbki jedynki i dwójki od dołu. Teraz wypadły dwie jedynki od góry ale problem w tym, że wyrosły dopiero dwa ząbki i nie widać kolejnych. Nie wiem czy mam się tym przejmować i udać się do ortodonty? Lekarz dentysta stwierdził, że nie muszę się jeszcze tym przejmować. A ja nadal się przejmuję.

Odp.: Jeśli się Pani bardzo niepokoi można wykonać zdjęcie rtg, na którym się ocenia jak daleko/blisko są ząbki stałe.

 

 

HIGIENA ZĄBKÓW MLECZNYCH

 

Od kiedy należy rozpocząć higienę jamy ustnej dziecka?

Odp.: Higienę jamy ustnej dziecka rozpoczynamy od pierwszych dni życia. Po każdym posiłku należy dziecku przemywać jamę ustną. Robimy to nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku płatkiem gazy. Czynność tę wykonujemy w celu usunięcia resztek pokarmu z zachyłków jamy ustnej, co zapobiega tworzeniu się pleśniawek i drożdżaków. Zabieg ten poprawia ukrwienie błony śluzowej i wałów dziąsłowych, w których znajdują się zawiązki zębów. Po wyrznięciu się pierwszych ząbków w ten sam sposób oczyszczamy powierzchnie ząbków.

W okresie niemowlęcym do kąpieli możemy dawać dziecku do zabawy miękką szczoteczkę – oczywiście taka zabawa wymaga stałego dozoru rodzica. Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia możemy rozpocząć naukę posługiwania się szczoteczką z użyciem przegotowanej wody. Gdy nauczymy dziecko wypluwania wody, możemy rozpocząć używanie śladowej ilości pasty do zębów.  Pamiętamy o tym, aby dziecko nauczyć wypluwać resztkę pasty do zlewu. Po szczotkowaniu z użyciem pasty do zębów, płuczemy jamę ustną przegotowaną wodą.

 

 

Jakie szczoteczki do zębów są najbardziej odpowiednie dla dzieci?

Odp.: Szczoteczka dla dziecka powinna mieć miękkie, zaokrąglone na końcach włosie oraz wygodny, dopasowany do ręki dziecka uchwyt. Pamiętać należy również o tym, aby główka szczoteczki nie była zbyt duża.

 

 

Czy higiena jamy ustnej dziecka jest aż taka ważna?

Odp.: Już od najmłodszych lat powinno się zadbać o utrzymanie jamy ustnej w czystości. Uzębienie, dziąsła, błona śluzowa jamy ustnej, język, gruczoły ślinowe oraz wargi są początkowym odcinkiem przewodu pokarmowego, którego stan zdrowotny ma bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka. Dzięki zdrowym zębom dziecko może właściwie artykułować nowo poznawane słowa - chętniej rozmawia gdy jest dobrze zrozumiane.

 

 

Jestem mamą 2,5 - letniej córeczki; niedawno odkryłam na dwóch zębach trzonowych ciemne zabarwienia. Dziecko szczotkuje zęby kilka razy w tygodniu. Do tej pory nie lakowaliśmy ząbków, jak mam zachęcić dziecko do wizyty u stomatologa? Proszę o kilka wskazówek.

Odp.: Może Pani narysować ząbek z dziurą i robaczkiem. Tłumaczymy, że stomatolog musi wystraszyć robaczka szczoteczką i jeśli tego nie zrobimy robaczek zniszczy ząb lub ząbek będzie brzydko pachniał. Musi Pani wyczuć, co dziecko najbardziej zainteresuje. Są w sklepach zabawki ,,w doktora". W rozmowie z dzieckiem nie używamy słowa ,,to nie będzie bolało" lub też w każdej formie słowo ból. Radzę Pani znaleźć gabinet w którym stomatolodzy przeprowadzają ,,wizytę zapoznawczą".

 

 

U mojej 2 letniej córeczki, na dolnych ząbkach z przodu pojawił się ciemny, prawie czarny nalot, trudny do zmycia. Proszę o radę jak się go pozbyć i jak zapobiegać. Jaka jest przyczyna powstania nalotu?

Odp.: Przyczyną nalotu może być podawanie żelaza lub preparatów witaminowych z żelazem. Stomatolog powinien oczyścić pastą polerską i będzie wiadomo co to jest.

 

 

Jak dbac o higienę jamy ustnej u mojej rocznej córeczki?

Odp.: Jeśli dziecko ma ząbki należy je przecierać gazą zwilżoną przegotowaną wodą.

 

 

Jestem mamą 2 letniego synka zauważyłam u niego przebarwienia na ząbkach udałam się do stomatologa i dowiedziałam się, że to tylko przebarwienia i czy idzie te przebarwienia czymś wyczyścić bo nie wiem co mam robić z tym przebarwieniem.

Odp.: Jeśli są to przebarwienia zewnętrzne (np. osad, przebarwienia żelazowe) to można je usunąć w domu szczoteczką elektryczną. Jeśli nie zejdzie, to stomatolog usunie to szczoteczką z preparatem ściernym.

 

 

Jestem mamą 2-letniego chłopca. Pojawiły się u niego brązowe przebarwienia na jedynkach, będąc u stomatologa dziecięcego dowiedziałam się, że to nie próchnica a używając różnych past te przebarwienia nie znikają. Czym je wyczyścić?

Odp.: Mogą to być przebarwienia żelazowe, i te trudno wyczyścić.

Proszę poprosić stomatologa, aby je oczyścił szczoteczką obrotową i pastą ścierną, bo może się okazać że jest to jednak próchnica.

 

 

Mam 4-letniego synka, który regularnie myje zęby pastą ELMEX.

I w związku z tym mam pytanie, słyszałam ostatnio, że ponoć nie wolno ciągle myć zębów tą pastą i trzeba by było ją zmienić. Dodam że Adrian myje ząbki Elmexem od dwóch lat.

Odp.: Dziecko 4-letnie powinno myć zęby pastą z fluorem. Zalecana dla dzieci w tym wieku dawka fluoru to 0,05%.  Elmex, podobnie jak wiele innych  past dla dzieci posiada fluor w w/w dawce, który jest skuteczny do ochrony zębów przed próchnicą.

Jeśli ta pasta odpowiada Pani i dziecku - nie musi Pani jej zmieniać.

Można mieć też dla odmiany inną pastę, np. Mleczny Ząbek - dzieci lubią poznawać świat :) 
 

 

Mój 6,5 miesięczny synek ma już dwa dolne ząbki. czy muszę je czyścić po każdym posiłku, czy też wystarczy tylko rano i wieczorem? czy wystarczy wacik nasączony wodą czy też napar z rumianku? Czy podawanie fluoru jest konieczne? - słyszałam że w późniejszym okresie może on stać się przyczyną osteoporozy.

Odp.: Wystarczy je oczyścić po porannym posiłku i ostatnim wieczornym (przed najdłuższą przerwą na sen). Może to być przecieranie gazikiem z przegotowaną woda. Podawanie związków fluoru nie jest konieczne. Gdy dziecko będzie miało więcej zębów tzn. ok. 1,5  roku życia można udać się do stomatologa dziecięcego aby sprawdzić czy są prawidłowo zmineralizowane. 

 

 

Moja 16-miesięczna córka płacze kiedy chcę jej umyć ząbki. Nie wiem jak ją przekonać do szczotkowania. Poza tym jej dolne i górne jedynki są trochę jakby wysunięte do przodu. Czy powodem może być fakt że dwa razy dziennie (wieczorem i rano) je kaszkę z butelki? Czasami też przed snem daję jej smoczka.

Odp.: Proszę potraktować mycie zębów jak wspólną zabawę, dziecko powinno obserwować jak Pani myje zęby. Może Pani posłużyć się postaciami z bajek, które dziecko zna i lubi (np. zabawa w szukanie szczotką krasnoludków na ząbkach).
Bardzo częste i długie używanie smoczka może spowodować zaburzenia w zgryzie. Jeśli dziecko będzie miało 3 lata i komplet mlecznych ząbków może Pani udać się do ortodonty.

 

 

Synek ma 22 miesiące, ząbki ma zdrowe, tylko mamy pewien (nietypowy) problem: otóż Mieszko chce myć zęby wyłącznie szczoteczką elektryczną rodziców (wyłączoną naturalnie!), pod żadnym pozorem nie akceptuje zwykłej. Od jakiego wieku dziecko może używać szczoteczki elektrycznej?! My używamy braun'a.

Odp.: Oczywiście, że dziecko może używać szczoteczkę elektryczną (lepiej włączoną). Są specjalne kolorowe nakładki dla dzieci. Dziecko 2-letnie samo nie umyje dokładnie zębów, trzeba mu pomóc. Radzę zachęcić syna do tego aby mama mu dokładnie umyła zęby. Można to zrobić poprzez zabawę , np. w szukanie szczoteczką ulubionych postaci z bajek "Mieszko zobaczymy czy siedzą w ząbkach teletubisie, krasnoludki etc." myjąc mu w tym czasie ząbki. 

 

 

Mój 14-miesięczny synek jest uczony mycia ząbków szczoteczką od kiedy ukończył 7 miesiąc życia, muszę przyznać robi to chętnie jednak tylko sam, nie daje mi sobie "pomagać".Jest na etapie wyzynania kolejnych ząbków, wyszły mu dwie czwóreczki i z powodu obolałych dziąseł nie da się dotknć, chciałm się poradzić jak skłonić go do pozwolenia sbie pomóc w tej codziennej toalecie jak równiez chciałm się dowiedzieć jaką pastę powinnam mu kupić bo te które spotkałam na rynku są przeważnie dla dzieci od dwóch lat, do tej pory nakładałam mu "znikome" ilości naszej pasty bo niewiem co robić?

Odp.: 14-miesięczne dziecko nie umyje dokładnie zębów tylnych, a już na pewno nie na górze. Proszę potraktować mycie ząbków jako wspólną zabawę .Dziecko powinno często obserwować, jak Pani myje zęby. Może Pani posłużyć się postaciami z bajek, które dziecko zna i lubi (np. zabawa w szukanie krasnoludków na ząbkach). W ten sposób po j ego samodzielnym myciu mogłaby Pani zrobić to dokładniej.

Jeśli chodzi o pastę, może Pani używać pasty od 2 roku życia jeśli dziecko umie wypluwać. Może to być "Mleczy ząbek" lub "Elinka" marki Elmex. Na rynku są również dostępne pasty bez fluoru np. "Nenedent" (dostępna w aptekach). Radziłabym używać naprzemiennie pasty bez fluoru i znikomych ilości pasty z fluorem dla małych dzieci. 

 

 

Mam 10 miesięcznego synka z ośmioma ząbkami. Maluszek zasypia przy piersi a w nocy ma do niej nieograniczony dostęp, ponieważ śpimy razem. W związku z tym, kiedy tylko się przebudzi (a dzieje się to kilka razy w nocy), ssie pierś. Po lekturze Państwa strony obawiam się, że grozi mu próchnica. Czy to prawda?
Będę próbowała zmienić nasze nawyki. Proszę jeszcze mi powiedzieć, na ile czasu przed pójściem spać maluszek powinien zjeść kolację? Czy po kolacji wystarczy, że umyjemy mu ząbki (na szczęście maluszek na to pozwala)? A może dać mu do popicia wody? Czy podanie wody ułatwia oczyszczanie ząbków?

Odp.: Pokarm matki jest słodki i pozostawienie go na dłuższy czas przy ząbkach prowadzi do próchnicy (jak też bardzo częsty kontakt). Nie ma znaczenia czas między kolacją a spaniem. Ważne jest jest natomiast oczyszczenie ząbków po kolacji, lub chociaż przepojenie czysta wodą. 

 

 

Jakich argumentów użyć w rozmowie z Panią Dyrektor, która uważa, że dzieci w przedszkolu, do którego uczęszcza moja córka (5lat) nie muszą myć zębów w przedszkolu. W innych przedszkolach jakoś myją i nie ma z tym kłopotu.

Odp.: Mycie zębów w przedszkolu to tylko dobra wola Pani Dyrektor i Pani prowadzącej grupę. Borykam się z tym samym problemem już parę lat.

 

 

Moje dziecko (8,5 miesiąca) przyjmuje żelazo (hemofer w kroplach) od 3 miesięcy. Czy grożą mu przebarwione zęby? Jak tego uniknąć?

Odp.: Preparaty z żelazem przebarwiają zęby. Najlepiej je podawać przez słomkę, żeby uniknąć kontaktu z zębami.

 

 

U mojej 6-letniej córki zaczynają wyżynać się górne jedynki. Jednak zęby mleczne (górne jedynki) zrobiły się żółte. Czy jest to oznaka pojawienia się próchniczy czy może jest to efekt niedokładnego szczotkowania?

Odp.: Raczej jest to efekt niedokładnego szczotkowania związanego z ruchomością zębów mlecznych.

 

 

Jestem studentką stomatologii i szukam informacji na temat czarnego osadu (black stain) na zębach mlecznych u dzieci u których brak jest ubytków próchnicowych. Dotychczas w żadnej książce nie znalazłam rzetelnej informacji, dlatego będę wdzięczna za pomoc.

Odp.: Czarny osad to złogi zawierające głównie siarczki żelaza. Nie ma on właściwości kariogennych i nie wywołuje zmian w przyzębiu. Jedyną jego wadą jest to, że jest nieestetyczny.

Uwaga - więcej na ten temat w starszym wydaniu stomatologii zachowawczej Jańczuka.

 

 

Czy zalecacie Państwo podawanie 2 letniemu dziecku tranu do uzupełnienia wapnia. Mój synek ma ładne ząbki, bo od małego jadł łyżeczką i prawie nie je słodyczy. Nie pije też mleka w ogóle, więc dentystka poradziła mi podawanie tranu. Jego dieta zawiera duże ilości warzyw i owoców. Jak tylko mam czas, robię mu soczki warzywne, które jak wiadomo zawierają dużo wapnia. Czy ten tran jest więc konieczny. Nie chcę przedobrzyć.

Odp.: Tran może zalecić pediatra jako kurację wzmacniającą organizm, a o ile mi wiadomo, stosuje się go od 3 roku życia.
 

 

Jakie choroby są wynikiem braku higieny jamy ustnej?

Odp.: Przede wszystkim próchnica i zapalenie dziąseł. U osób dorosłych też kamień i paradontoza.

 

 

PRÓCHNICA

 

U mojego 22-miesięcznego syna zauważyłam białe plamy na górnych jedynkach. Syn pije napoje m.in. z butelki. Czy może to być próchnica butelkowa i co z tym dalej powinnam zrobić?

Odp.: Jest to pewnie demineralizacja, z czego może rozwinąć się próchnica butelkowa. KONIECZNA jest wizyta u stomatologa aby ocenić stopień zaawansowania próchnicy.

 

 

Czy długotrwałe karmienie piersią może być przyczyną próchnicy zębów u dziecka? Dziecko ma 2 i pół roku i nadal "popija" piersią, ma zaatakowane próchnicą przednie ząbki.

Odp.: Karmienie piersią nie prowadzi do powstania próchnicy. Przyczyną może być usypianie przy piersi i nie wystarczająca higiena jamy ustnej. Usypiając przy piersi resztki mleka zalegają na przednich zębach i jeśli to trwa długo może powstać próchnica. Nie wiem co dziecko dostaje do picia oprócz piersi. Jeśli podawana jest nadmierna ilość słodzonych napojów i często soki owocowe , raczej to może być przyczyną próchnicy.

 

 

Mam syna, który ma 2,5 roku. Ma  próchnicę butelkową, jest pod stałą kontrolą stomatologa. Ząbki (górne jedynki i dwójki) są lapisowane. Jedna jedynka już się złamała a pozostałe ząbki są nieestetycznie czarne. Czy jest możliwość zniwelowania brzydkiego wyglądu tych zębów? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Odp.: W przypadku próchnicy butelkowej często niemożliwe jest leczenie metodami konwencjonalnymi i plombowanie ich. Jeśli czarne ząbki są twarde można próbować je oczyścić z próchnicy i nałożyć korony dziecięce. Złamany ząb należy przeleczyć kanałowo.

 

 

Mam 3-letnią córeczkę. Ma ona na przednich górnych ząbkach próchnice. Byłam z nią u dentysty na parokrotnych wizytach i tą próchnicę ma zalapisowana. Czy taka próchnica jest zaraźliwa? Chodzi mi o to, że  znajomi mają 11-miesieczne bliźniaki i obawiają się, że od mojej córki ich dzieci mogą nabawić się próchnicy? Czy to jest zaraźliwe? Czy tylko przez jakiś kontakt?
Odp.: W pewnym sensie próchnica jest chorobą zakaźną, gdyż przebiega przy udziale bakterii. Może się przenieść przez kontakt ze śliną, tzn. jedzenie tą samą łyżeczką, czy oblizywanie tych samych przedmiotów.

 

 

Mam pytanie odnośnie białych plamek na zębach – pojawiły się u mojej 2-letniej córki. Jest ich bardzo dużo – prawie na każdym zębie. Co jest powodem ich pojawiania się? Czy jest to związane z dietą i na przykład brakiem wapnia lub witamin w organizmie? Na czym polega demineralizacja?

Odp.: Białe plamki na zębach mogą być objawem fluorozy, czyli nadmiaru fluoru, albo może być to odwapnienie zębów, czyli początkowa próchnica. Jeśli jest to próchnica, jej powodem może być zła dieta (nocne picie soków z butelki, długie karmienie piersią) brak higieny. Demineralizacja jest to utrata przez szkliwo składników mineralnych.

 

 

Moja-15 miesięczna córcia od jakiegoś czasu miała na górnej dwójce nalot jakby od herbaty, nie mogłam tego niestety wyczyścić, po prostu nie dała się do siebie dopuścić. W poniedziałek zauważyłam, że ten ząbek się skruszył, więc szybko pojechałam z nią do dentysty. Pani obejrzała, powiedziała, że nic nie może zrobić tylko zalapisować. No i ząbek dość, że połówka to jeszcze czarny. Czy to jest próchnica? I czy to było konieczne? i czy ten ząbek będzie taki wiecznie czarny???

Odp.: Tak, jest to próchnica i jeśli zajmuje dużą powierzchnię zęba lapisowanie jest wówczas metodą z wyboru. Po lapisowaniu ząbek powinien się utwardzić, lecz zostanie na zawsze czarny. Jeśli dziecko będzie większe i nie będzie powikłań ze strony tego zęba można go pokryć białą plombką.

 

 

Mam 3 dzieci i tylko ostatnie karmiłam piersią przez 1,5 roku. Dwójka starszych dzieci nigdy nie miało problemów z próchnicą, natomiast właśnie to karmione piersią ma demineralizację ząbków i w wieku 1,5 roku nie miała już 4 górnych przednich ząbków (ułamały się). Gdy tylko zauważyłam zmiany na zębach udałam się do pediatry, lecz ten nie polecił mi udania się do lekarza pedodonty, ani też nie przepisał fluoru.... po prostu to zignorował. Czy jest to wynik mojej złej diety podczas karmienia, czy też częstego podawania antybiotyku dziecku (do 1 roku życia miała przepisany antybiotyk 5-cio krotnie przez pediatrę).

Odp.: Nie jest to wynik Pani złej diety lecz zbyt długiego karmienia piersią. My, pedodonci stoimy na stanowisku, że karmienie powinno być zakończone przed 1 rokiem życia dziecka. Groźne dla młodych (słabo zmineralizowanych) ząbków jest usypianie przy piersi. Resztki pokarmu zalegają wówczas na zębach przez cały okres snu.

 

 

Moja córka ma 13 miesięcy i zauważyłam u niej ostatnio u góry na 4 ząbkach białe plamki przy samej skórze dziąsła. Jest karmiona piersią cały czas, nie pije z butelki i nie je za dużo słodyczy, prawie wcale nie pije słodkiego. Mam pytanie czy to są początki próchnicy , czy może coś innego? Czy te plamki są bardzo groźne dla ząbków?

Odp.: Jeśli białe plamki są miękkie jest to już próchnica i należałoby udać się do stomatologa. Zapewne zaleci on fluoryzację (zmiany początkowe) lub nawet lapisowanie, gdy zasięg ,,plamek,, jest głębszy.

 

 

Mam córeczkę w wieku rok i 5 miesięcy, która ma wielkie problemy z próchnicą. Próchnica zaatakowała jej chyba już wszystkie ząbki, najbardziej zniszczone są górne dwójki (popękane szkliwo odpadło od ząbków) i jedynki (bardzo głębokie wżery z przodu i z tyłu do prawie połowy grubości ząbka). Byłem z córką u pani stomatolog, która przeprowadziła fluoryzację (3 razy). Obecnie raz na tydzień stosuję Elmex Żel, oraz staram się raz - dwa razy dziennie myć ząbki szczoteczką (na siłę). Mała przez cały czas ssie jeszcze w nocy pierś (potrafi robić to całą noc). Co mogę zrobić aby ratować ząbki mojej córeczki? Czy użycie azotanu srebra zatrzyma próchnicę? Co robić?

Odp.: Jeśli odpada szkliwo należy natychmiast ząbki polapisować (czyli użyć azotanu srebra) lub poddać je ozonowaniu. Możliwe że do zabiegu lapisowania będzie trzeba ząbki opracować (czyli wiercić). Dziecko nie powinno usypiać przy piersi, ani też przy butelce. Należałoby rozważyć odstawienie dziecka od piersi.

 

 

Chciałabym dowiedzieć się jaki jest powód próchnicy zębów-górnych środkowych i bocznych siekaczy u dziecka 18-m-cznego,czy jest to nadmierna podaż fluoru, czy może próchnica butelkowa?

Odp.: Jest to próchnica butelkowa, jeśli dziecko pije i usypia przy butelce. Taką próchnicę obserwujemy też przy częstym piciu soczków owocowych (jest to kwas). Jeśli karmi Pani piersią, to przyczyną może być usypianie przy piersi.

 

 

Jestem mamą 2-letniego synka, zauważyłam u niego na przednich ząbkach brązowe plamki. Byłam u dentysty i dowiedziałam się, że jest to próchnica i usłyszałam, żeby porządnie myć mu zęby. Nie wiem co dalej robić.

Odp.: Powinna Pani udać się do stomatologa dziecięcego. Jeśli jest to próchnica należy to lapisować, ozonować, lub leczyć.

 

 

Właśnie wróciłam z moim dwuletnim synkiem od dentysty, jednak wizyta nie powiodła się. Pani doktor poleciła mi oduczenie dziecka picia z butelki, jednak po nie udanej próbie nie mam pomysłu jak tego dokonać. Ma on próchnicę butelkową od jedynki do dwójki górnej, bez możliwości leczenia, ponieważ Pani doktor stwierdziła, że ząbki się skruszą. Nie wiem co zrobić by w jakiś minimalny sposób zmienić wygląd Jego zębów. Oprócz tego ze względu na małą ilość krwi miał podawane od 6-ego miesiąca (przez parę miesięcy) żelazo, jednak po każdym razie zęby były szczotkowane. Teraz już od kilku miesięcy podaję mu Zymafluor w kroplach i oczywiście myjemy ząbki, ale czy to pomoże?? Byłabym wdzięczna za każdą radę, lub sposób na "pozbycie" się butelki.

Odp.: Mleczne zęby przednie są drobne i jeśli mają braki szkliwa i próchnicę butelkową to leczenie może się nie powieść. Wykonuje się tylko lapisowanie tych ząbków i to należy jak najszybciej zrobić. Zęby będą czarne jak próchnica zostanie zatrzymana. Nie wiem, co dziecko pije z butelki jeśli soki i często, to źle. Dwulatek nie powinien już pić z butelki, można zrobić tę zmianę na wspólnym wyjeździe wakacyjnym, gdzie dziecko nie będzie miało czasu i na butelkę.

 

 

Jesteśmy rodzicami 15 miesięcznego dziecka. Jest zdrowe, na nic nie choruje.
Rozwija się prawidłowo, tak twierdzi lekarz pediatra, ale jesteśmy zaniepokojeni jego zębami. Nie mają koloru perlisto białego tylko szare, a koniec zęba jest jasno biały dotyczy to tylko góry zębów, natomiast dolne zęby są białe. Myśleliśmy, że jest to może jakiś osad. Szczotkowanie zębów nie usuwa tego koloru. Nasze dziecko nie jest karmione słodyczami, co by mogło powodować próchnicę. Czy mamy powodu do niepokoju? Czy stosowanie preparatu Zymafluor jest dla dziecka bardzo konieczne, ponieważ nasze dziecko po jego zażyciu boli brzuch.

Odp.: Szary kolor zębów może być spowodowany podawaniem żelaza , lub są początkiem próchnicy. Preparatu Zymafluor nie musi dziecko przyjmować, można lakierować zęby co 3 m-ce u dentysty. Radziłabym zgłosić się do stomatologa dziecięcego, aby zdiagnozować czy to próchnica, czy nie.

 

 

U mojej 16-to miesięcznej córki stomatolog stwierdziła dysplazję szkliwa. Chciałabym dowiedzieć się co to jest, jak się leczy czy przeciwdziała dalszemu rozwojowi. Córka w chwili obecne ma jedynki, czwórki i do połowy wyrżnięte dwójki. Górne jedynki są przebarwione (białe plamy) od zewnątrz, a od wewnątrz zarówno górne jedynki jak i górne dwójki są miękkie, nie mają szkliwa, a jedna z tych jedynek jest ukruszona i jej brzeg jest jakby rozwarstwiony. Córka ukruszyła tę jedynkę w ciągu dnia więc myśleliśmy, że o coś się uderzyła, ale po nocy zęba było jeszcze mniej, dlatego zwróciliśmy się do stomatologa. Pani stomatolog stwierdziła również, że zaczyna odbarwiać się jedna z czwórek. Chciałbym dowiedzieć się jak zapobiec dalszemu rozwojowi tej choroby, czy podawać fluor w kroplach, czy jest możliwe wypełnienie tych zębów i zrekonstruowanie ukruszonej jedynki i w jakim wieku, poza tym czy diagnoza jest słuszna i co można zrobić by uratować córce zęby. W chwili obecnej Paulinka miała dwukrotnie impregnowne ząbki (czy to to samo co lapisowanie?) w odstępie dwutygodniowym, za dwa tygodnie mamy zgłosić się ponownie. Dodam jeszcze, że córcia nadal ssie pierś, także w nocy, czy powinnam przestać ją karmić? Bardzo proszę o pilną odpowiedź, gdyż jestem przerażona stanem jej zębów, a raczej tym co może się z nimi stać, nie mam pojęcia jak uchronić pozostałe ząbki i te które dopiero wyjdą.

Odp.: Dziecko może mieć niedorozwój szkliwa, jest to najczęściej spotykana nieprawidłowość budowy zębów. Ale z tego co Pani pisze raczej stawiałabym na próchnicę wczesną, czy też kwitnącą. Przy próchnicy wczesnej właśnie zęby stają się podobne do gumy i ulegają odłamaniu. Zęby powinny być impregnowane (jest to  to samo co lapisowanie). Przed impregnacją miękkie tkanki z zęba powinna być usunięta. Jeśli próchnica jest zaawansowana radziłabym odstawienie zupełnie soków i słodkich herbatek a nawet karmienie piersią. Proszę też zadbać o higienę, myć często ząbki, przecierać wilgotną gazą. Powierzchnie ząbków nie poddawane impregnacji radziłabym polakierować u stomatologa. Zęby tylne jak najszybciej leczyć i założyć wypełnienia.

 

 

Miesiąc temu byłam z dzieckiem (2,5 roku) u stomatologa na zabiegu ozonowania ząbków - początki próchnicy. Martwi mnie to, że po zabiegu stomatolog nie zastosowała żadnych płynów bakteriobójczych. Nie dostaliśmy też żądnego płynu do stosowania w domu. Czy w takim przypadku zabieg jest skuteczny? Czy faktycznie ozonowanie jest porównywalnie skuteczne z lapisowaniem? Co mam robić, bo chyba próchnica pojawiła się na innych ząbkach.

Odp.: Płyny remineralizujące zalecane po ozonowaniu przez producenta nie są do stosowania u tak małych dzieci. Zabieg ozonowania jest alternatywą dla lapisu, ale trzeba dbać potem o higienę tych ząbków. Jeśli w ząbkach są ubytki po ozonowaniu powinne być wypełnione plombą. 

 

 

Mojej 3 letniej córeczki lekarz stwierdził próchnicę butelkową górnych jedynek

Obecnie otrzymuje ona na noc 4krople preparatu zymafluor 0,114% (bierze go już 6 miesięcy). Lecz nadal narzeka na ból przy myciu i nieraz nie daje sobie ich dobrze wyszczotkować, a ząbki nie wyglądają najlepiej. Czy i jakie są metody leczenia u takiego malucha, oraz czy stosuje się znieczulenie ogólne, gdyż

mała boi się stomatologa i nawet przy badaniu są problemy a co dopiero przy leczeniu.

Odp.: Zymafluor nie jest preparatem leczniczym, tylko profilaktycznym.

Można go podawać, ale zęby trzeba leczyć lub lapisować.

Lapisowanie lub inaczej impregnacja jest to zatrzymanie posuwania się próchnicy. Jest to zabieg nie bolesny, ale dziecko musi chwilę siedzieć spokojnie.

Jeśli dziecko boi się stomatologa można mu podać premedykację przed zabiegiem (tzn. głupi Jaś). Dziecko jest rozluźnione, senne i nie pamięta zabiegu. Od tego należałoby zacząć, a w ostateczności rozważyć znieczulenie ogólne.

 

 

Jestem mamą 15 miesięcznego chłopca, wczoraj byliśmy z nim u stomatologa i okazało się że ma na jedynce początek próchnicy, bardzo się przestraszyliśmy co będzie dalej? Filip nie je słodyczy, ale jeszcze ssie pierś, do picia w ciągu dnia najlepiej lubi wodę z cytryną oczywiście trochę słodzoną. Chciałam zapytać czy u takiego malucha skuteczniejsze będzie lapisowanie czy ozonoterapia? Chciałam zapytać czy pozostałe zęby powinny być lakierowane aby uniknąć próchnicy? I co z pastą do zębów, czy można mu myć pastą z fluorem?

Odp.: Trzeba jak najszybciej zalapisować próchnicę, jeśli jest jeszcze w początkowym stadium. Ozonowanie jest alternatywą dla lapisu, ale wymaga od dziecka siedzenia nieruchomo, aby zabieg był przeprowadzony prawidłowo. Myślę, że skuteczniejsze będzie lapisowanie. Pozostałe zęby powinne być lakierowane co 3 miesiące.
Bardzo ważna jest higiena u malucha, jeśli tak wcześnie pojawiła się próchnica. To czy pasta z fluorem czy bez zależy od tego czy dziecko potrafi wypluwać. Jeśli potrafi płukać usta i wypluwać możecie Państwo stosować pastę z fluorem. Pasty takie jak np. Mleczny Ząbek czy Elmex będą  dla dzieci z odpowiednie (zawierają optymalną ilość fluoru dla mlecznych ząbków).

Należy rozważyć zmianę słodzonej wody z cytryną - to tak jakby polewać zęby kwasem, co oczywiście je uszkadza.

 

 

Antosia ma już 14 miesięcy. Ma już górne jedynki i dwójki oraz dolne jedynki. Niedawno zauważyłam, że ząbki z białych zmieniły się na lekko szarawe. Na szczęście nie widać na nich żadnych plamek. Córka od trzech miesięcy nie ssie już piersi, nie jada także z butelki - jest karmiona łyżeczką. Jedynie w nocy popija niewielkie ilości lekko słodkiej herbatki. Mamy problem z gryzieniem, Antosia nie toleruje "grubych " pokarmów więc jestem zmuszona miksować jej wszystkie zupki. Na kolację zawsze dostaje gęstawe kaszki. Chciałabym wiedzieć czy zmieniony kolor zębów zawsze musi oznaczać najgorsze i czy jeśli mamy już do czynienia z próchnicą, powodem może być niewłaściwa konsystencja pokarmów?

Odp.: Szary kolor zębów może być spowodowany przebarwieniem od podawania preparatów witaminowych z żelazem lub też złą higieną. Stomatolog oceni czy jest to przebarwienie czy też próchnica. Biorąc pod uwagę że dziecko pije słodką herbatkę w nocy można przypuszczać że jest to próchnica. Do picia w nocy można podawać tylko czystą wodę.

 

 

Moja córka ma 11 miesięcy. Od 8 miesiąca życia  ma 2 dolne jedynki.
Ostatnio zauważyłam na nich ciemny nalot (z tyłu ząbków). Zaniepokoiłam
się że to może próchnica. Od urodzenie jest karmiona piersią, po 6
miesiącu zaczęliśmy wprowadzać stałe pokarmy i raz dziennie kaszkę na
sztucznym mleku. 2 razy dziennie czyścimy ząbki wodą za pomocą nakładki
na palec. Nie przyjmowała żadnych leków oprócz witaminy D3.Oczywiście
wybieramy się do dentysty ale chciałabym wiedzieć co mogło spowodować
ten nalot.

Odp.: Przypuszczam (nie widząc dziecka), iż nie jest to próchnica, tylko osad. Może być on spowodowany podawaniem preparatów witaminowych zawierających żelazo, lub osobnicza skłonnością dziecka.

 

 

Moja córeczka skończyła 6 miesięcy. Miesiąc temu wyszły jej dwie dolne jedynki (dwie na raz). Dzisiaj zauważyłam, że od wewnętrznej strony ząbki mają przebarwienia (ciemne). Co to może być? Córeczka do niedawna była karmiona piersią. Zdarzało się jej zasnąć przy piersi i jadła też w nocy. Butelkę częściej podaję od 2 tygodni, ale dziecko nie zasypia przy niej. Czy to może być próchnica? Tak szybko były by takie widoczne zmiany? Dodam, że mała nie przyjmowała, żadnych preparatów żelaza....

Odp.: Jeśli muszę wykluczyć przebarwienia od żelaza pozostaje mi przypuszczać, że jest to albo osobnicza skłonność do osadu lub próchnica. Proszę udać się do stomatologa dziecięcego, zęby trzeba obejrzeć i dotknąć narzędziem, aby potwierdzić diagnozę.

 

 

Moje dziecko ma cztery lata. Od 1 roku życia ma próchnicę zębów. W 9 miesiącu życia wyszły mu na raz cztery zęby u góry, potem następne. Obecnie u góry dwie jedynki i dwójki - w ogóle ich nie ma - zjadł, miał lapisowanie trójki, szkliwo schodzi na czwórkach. Miał zakładane plomby ale to nic nie dało - robiły mu się ropnie. Obecnie dentystka wyrwała mu czwórki. Czy to jest dobre postępowanie z jej strony. U dołu na czwórce i trójce odpada mu szkliwo co robić?

Odp.: Jeśli przy zębach mlecznych robią się ropnie należy je bezwzględnie usunąć mając na uwadze zdrowie zębów stałych. Zęby z próchnicą należy leczyć lub lapisować. Koniecznie trzeba zastanowić się nad higieną i dietą. Dziecko nie powinno dostawać często słodyczy i słodkich napojów. Do picia należy podawać czystą wodę, dbać o dokładne mycie zębów i systematycznie ich lakierowanie u stomatologa. 

 

 

Jestem mamą 2,5 letniej Zuzi. Córka od samego początku jak tylko pokazały się u niej ząbki miała problemy otóż najpierw były plamki potem ząbki się kruszyły. Stomatolog stwierdził próchnicę kwitnącą i nie zalecił leczenia "z tym nie da się nic zrobić"- powiedział. Trafiłam do innego lekarza który zaczął leczyć ząbki poprzez zakładanie plomb, to był koszmar, Zuzia strasznie się darła. W tej chwili na jedynkach plomby wypadły ząbek zaczyna boleć przy słodkich rzeczach czy powinnam zdecydować się na lapisowanie czy dalej plombować?

Odp.: Przy próchnicy kwitnącej bardzo ważna jest higiena i odpowiednia dieta. Dziecku należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje. Po wieczornym myciu zębów podajemy dziecku tylko wodę. Powinniście Państwo sami myć Zuzi zęby, a 2-3 razy w roku lakierować je u stomatologa.

Przednie zęby należy lapisować ,tylne leczyć, to jest ogólna zasada. Na pewno nie można tego pozostawić nic nie robiąc, gdyż dojdzie do zapaleń i martwicy nerwów w tych zębach, a potem to już tylko krok do ekstrakcji tych zębów. 

 

 

Mam pytanie dot. próchnicy u 18-miesięcznego chłopca. Otóż synek 3 miesiące temu został odstawiony od piersi powodem była próchnica na jedynkach (nocne karmienie).
Ma zalapisowane ząbki, które ściemniały w zasadzie tylko przy dziąsłach (jedynki). Chciałam zapytać czy można zastosować u takiego malucha inną metodę niż lapis aby poprawić wygląd ząbków. Teraz dostaje zymafluor 2 krople dziennie, myjemy mu ząbki pastą nenedent (bez fluoru).
Bardzo nam zależny aby nie dopuścić do zaawansowanej próchnicy. Co możemy jeszcze dla synka zrobić.
Problem jest jeszcze w tym, że po odstawieniu od piersi synek nie chce w ogóle pić mleka sztucznego. Je tylko przetwory czyli jogurty, kaszkę mannę, budyń, naleśniki z twarogiem. Martwi mnie, że nie pije mleka chciałam zapytać czy faktycznie jest ono najważniejsze w diecie malucha. Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytania. Co podawać mu w diecie co ma pozytywny wpływ na ząbki, slodyczy mu nie podajemy czasem czekoladkę kinder dla dzieci. Ale po tym myjemy ząbki.

Odp.: Zamiast mleka sztucznego podaje mu Pani przecież przetwory mleczne. Pozytywny wpływ na ząbki mają owoce i warzywa, szczególnie twarde, gdyż oczyszczają ząbki,a gryzienie wpływa pozytywnie wpływa na rozwój narządu żucia.Mogą Państwo mu wprowadzić w niewielkiej ilości (pół ziarenka groszku lub mniej) pastę z fluorem (np."MLECZNY ZĄBEK" lub "ELINKA") chociaż co drugi dzień.Jeśli lapisowanie zostało zastosowane w początkowej fazie próchnicy, i przeprowadzone sumiennie 3 razy może ono zatrzymać całkowicie próchnicę. Póżniej, np. w wieku 3-4 lat lapisowane ząbki można pokryć ,,dla urody,, białą plombką.
 

 

Mój 19-omiesieczny Michałek ma na końcach ząbków przebarwienie o kolorze "kawy z mlekiem". Kiedy miał 8 miesięcy udaliśmy się z mężem i naszym synem do stomatologa , który po obejrzeniu stwierdził iż Michałek ma słabe genetycznie szkliwo. Moje pytanie jest następujące: czy można zmienić przebarwienie bądź wyleczyć ewentualnie początek jakiejś choroby u tak małego dziecka?

Odp.: Przebarwienia te mogą być genetyczną wadą szkliwa lub próchnicą. Jeśli jest to wada genetyczna, to należy tylko obserwować pod kątem próchnicy. Jeśli jest to próchnica, to zęby należy opracować (czyli usunąć miękkie części) i polapisować lub pokryć plombą. Zabiegi takie wykonuje się u jeszcze mniejszych dzieci, także proszę się nie martwić.

 

 

Moj synek ma 4 latka. Ok 2 miesiące temu pojawiły się na jego ząbkach - w bruzdach czwórek i piątek - żółte przebarwienia. Stomatolog  dziecięcy powiedział, że to początki powierzchniowej próchnicy i że za miesiąc - dwa należy przyjść do borowania ze znieczuleniem, jak się ta próchnica pogłębi, a w międzyczasie wcierać Elmex żel w bruzdy.
Gdy byłam u swojego "rodzinnego" dentysty na przeglądzie, rownież poprosiłam o obejrzenie ząbków synka - stwierdził, że to tylko osad, i że należy po prostu dokładnie czyścić ząbki i kontrolować co 3 miesiące.
Kto ma racje?
Dlaczego pedodonta nie wspomniał o lapisowaniu lub o ozonowaniu, tylko do powierzchniowej próchnicy zalecał plomby? Stwierdził również, że konieczne będzie podanie znieczulenia (w zastrzyku), bo należy dziecko przyzwyczajać do znieczulenia? - proszę o komentarz do tej wypowiedzi.

Odp.: Żeby odpowiedzieć na Pani pytanie należy zbadać klinicznie ząb (czyli go dotknąć i obejrzeć).
Jeśli jest stwierdzona próchnica, to nie czekamy aż ona się powiększy, tylko leczymy w początkowym stadium. Ozonowanie można zastosować ,ale niewiele gabinetów ma takie urządzenie i najczęściej zachodzi konieczność użycia wiertła. Samo ozonowanie zęba nie wyleczy.
Jeśli chodzi o lapis, nie stosuje się go w zębach tylnych.
Znieczulenie do leczenia próchnicy początkowej nie jest konieczne, jeśli dziecko będzie odpowiednio przygotowane przez rodzica i odpowiednio potraktowane przez stomatologa.

 

 

Jestem mamą 17 miesięcznej Olivki, ma juz 12 ślicznych białych ząbków. Ponieważ przebywam na urlopie wychowawczym dorabiam sobie pracą jako niania
przy rocznym chłopczyku, u którego niedawno dentysta stwierdził próchnicę butelkową. Proszę o pomoc i odpowiedź czy taka próchnica jest zaraźliwa a
jeśli tak to na co powinnam zwrócić szczególną uwage?

Odp.: Bakterie próchnicotwórcze mogą się przenosić jeśli dzieci będą jadły tą samą łyżeczką, piły z tego samego kubka, czy też brały do buzi zabawkę, smoczek itp.

 

 

Jestem mamą 13-miesięcznej Julki, Dość wcześnie wyszły jej pierwsze ząbki i teraz ma już jedynki, dwójki, czwórki. Z tyłu wychodzą kolejne. Zanim pojawiły się ząbki, córka dostawała żelazo w kropelkach, które po pojawieniu się pierwszych ząbków odstawiłam. Nie pije z butelki ale ssie pierś, pije soki z kubka niekapka, tam jest podobna końcówka jak w butelce. Kiedyś zasypiała przy piersi. Niby czyści sobie ząbki sama, czasem elektryczną szczoteczką czasem zwykłą i przegotowaną wodą.  Na dwójce pojawiły się od wewnątrz ciemny pasek  a na zewnątrz ciemne plamki. Teraz zauważyłam na sąsiedniej jedynce ciemną plamkę. Czy to jest próchnica? Moja dentystka nie chciała jeszcze oglądać jej ząbków bo powiedziała że jest za mała.

Odp.: Koniecznie trzeba obejrzeć ząbki ,gdyż mogą być to już objawy próchnicy butelkowej. U takiego dziecka zęby sprawdza się niestety siłą. Możliwe, iż potrzebne będzie już lapisowanie, i to trzeba zrobić jak najszybciej.

 

 

Mam 7-letniego synka, który ma zaawansowaną próchnicę stałych zębów. O wizycie u dentysty nie chce słyszeć. W jaki sposób można zabezpieczyć te ząbki do czasu aż dziecko dojrzeje do tego stanu?

Odp.: Przypuszczam, że próchnica dotyczy zębów szóstych. Jeśli jest zaawansowana, pozostaje tylko leczenie jej w gabinecie dentystycznym. Myślę, że dziecko boi się po prostu dentysty, wówczas wyjściem będzie podanie środków uspokajających (premedykacja), lub leczenie przy użyciu podtlenku azotu, lub nawet uśpienie dziecka (znieczulenie dożylne).

 

 

Mój synek ma 19 miesięcy, ostatnio na dwóch ząbkach pojawiły się małe plamki koloru jakby żółtego, trudny do określenia, co zrobić? Czy można to usunąć czy jakoś zapobiec dalszemu rozwojowi?

Odp.: Może być to początek próchnicy. Proszę udać się do stomatologa, aby wcześniej rozpocząć lakierowanie lub lapisowanie tych ząbków.

 

Zadaj pytanie ekspertom - wyślij do nas Swoje pytanie

 

© Copyright 2004 - 2005 Dentylium