RODZICE
 

 

OZONOTERAPIA PRÓCHNICY

Troskliwa i delikatna opieka lekarza stomatologa w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych metod leczenia próchnicy pozwala na uniknięcie jakiegokolwiek dyskomfortu w trakcie zabiegu stomatologicznego u dzieci. Wizyty u stomatologa są konieczne w każdym wieku, dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie do leczenia już od najmłodszych lat. O tym decydują zazwyczaj pierwsze w życiu wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dołóżmy starań, aby były one jak najprzyjemniejsze! Postęp naukowy w ostatnich latach umożliwił opracowanie nowej metody leczenia, polegającej na ozonoterapii próchnicy z wykorzystaniem urządzenia KaVo HealOzone. Gwarantuje ona bezbolesne leczenie wczesnych zmian próchnicowych zębów.

Ozon to jasnobłękitny gaz o charakterystycznej woni. Każda cząsteczka ozonu składa się z trzech atomów tlenu. W przyrodzie występuje wysoko w atmosferze, odgrywając główną rolę w ochronie  Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Najistotniejszą właściwością ozonu, dzięki której znalazł on zastosowanie w medycynie jest jego wysoka reaktywność. Ozon bardzo szybko rozkłada się do aktywnych rodników nadtlenkowych. Rodniki te charakteryzują się bardzo silnymi zdolnościami bakteriobójczymi oraz wirusobójczymi. Działając na zdrowe tkanki u człowieka powodują szybsze gojenie ran oraz poprawiają przemianę materii w komórkach. Dzięki tym właściwościom ozon jest wykorzystywany w medycynie już od wielu lat, w stomatologii natomiast od niedawna. Ozon jako gaz o właściwościach bakteriobójczych doskonale wnika we wszystkie miejsca. Z tego powodu jest doskonałym środkiem do zabijania bakterii w ubytkach próchnicowych zębów. Wystarczy po prostu podać ozon na ząb, aby uzyskać 99% redukcji bakterii na jego powierzchni.  Jeszcze do niedawna zastosowanie ozonu w stomatologii nie było możliwe, z uwagi na jego niekorzystne działanie przy bezpośrednim wdychaniu. Zastosowanie urządzenia do ozonoterapii KaVo HealOzone pozwoliło na wyeliminowanie tego problemu.

Ozonowanie zęba z próchnicą pozwala na jego całkowite wyleczenie w przypadku niewielkich ubytków. Przy dużej ilości próchnicy działa wspomagająco (skraca czas wiercenia) w trakcie standardowego leczenia polegającego na opracowywaniu i wypełnianiu ubytku próchnicowego.

Zabieg ozonoterapii próchnicy jest całkowicie bezbolesny i krótkotrwały.

Wykonuje się go osobno dla każdego zęba z próchnicą w następujący sposób: po starannym oczyszczeniu zęba dopasowuje się do niego miękki, silikonowy kapturek. Powinien on szczelnie i całkowicie otaczać ozonowany ząb. Kapturek założony jest na końcówkę podającą ozon z urządzenia KaVo HealOzone. Po włączeniu rozpoczyna się podawanie ozonu – trwa ono w zależności od nastawienia przez czas 20 do 60 sekund. I to już cały zabieg ozonoterapii. Po ozonowaniu zęba konieczne jest pokrycie go specjalnym płynem hamującym rozwój bakterii, a przy niewielkich dziurkach, również przyśpieszającym demineralizację.

Dla pełnego wyleczenia niewielkich ubytków konieczne jest też przestrzeganie w domu ścisłych reguł profilaktyki próchnicy i higieny jamy ustnej.

 

Ozonoterapia staje się coraz powszechniejszą metodą leczenia. Gabinety wyposażone w urządzenie HealOzone można spotkać w niemal każdym dużym mieście (i kilku mniejszych). Dokładniejsze informacje na temat gabinetów stomatologicznych stosujących ozonoterapię można uzyskać na stronach www.dentonet.pl.

Dokładny opis urządzenia KaVo HealOzone oraz wszelkie dodatkowe informacje na jego temat można uzyskać na stronie internetowej www.kavo.pl

 

 

 

© Copyright 2004 Dentylium