RODZICE
 

  Właściwa dieta

BAKTERIE + CUKIER + ZĘBY + CZAS = KWASY = PRÓCHNICA

   Wiadomo, że cukier to główny wróg zęba - z niego bakterie tworzą kwasy niszczące szkliwo. Działanie próchnicotwórcze zależy również od rodzaju cukrów - do najniebezpieczniejszych należą dwucukry: sacharoza, maltoza, laktoza i cukry proste - glukoza i fruktoza - stanowią one najlepszy substrat dla fermentacji bakteryjnej. Sacharoza, która uchodzi za najbardziej próchnicotwórczy cukier, rozkładana jest na glukozę i fruktozę, z tych z kolei powstają na drodze przemian chemicznych tzw. cukry zewnątrzkomórkowe - mutan, dekstran i fruktan. Najbardziej znaczący dla rozwoju próchnicy jest polisacharyd mutan, który jest nierozpuszczalny, dzięki czemu ułatwia przyleganie płytki nazębnej do powierzchni zębów. Dekstran i fruktan stanowią rezerwę metaboliczną dla bakterii.

Wielocukry, na przykład skrobia mają najmniejszy potencjał próchnicotwórczy.

   Dla tych, którzy nie potrafią zrezygnować ze słodyczy alternatywą jest spożywanie produktów przyjaznych dla szkliwa zębów, zawierających substytuty cukru: ksilitol, sorbitol, mannitol, sacharyna. Są to związki o słodkim smaku, których bakteryjny rozkład przebiega z wytworzeniem bardzo małej ilości kwasów.
Zawartość cukrów w produktach spożywczych:
 

węglowodany

produkty spożywcze

glukoza

słodycze
owoce
miód
napoje
warzywa

fruktoza

owoce
miód
napoje
warzywa

laktoza

mleko
lody
budyń

sacharoza

ciasto
słodycze
napoje
cukier biały i brązowy
owoce
warzywa

skrobia

pieczywo
ciasto
makaron
ziemniaki
ryż

 Niekorzystne dla zębów jest również częste spożywanie małych dawek pokarmów, tzw. podjadanie między posiłkami. Negatywny wpływ mają również produkty miękkie, kleiste, które łatwo przylegają do zębów i pozostają znacznie dłużej w bezpośrednim kontakcie ze szkliwem, co czyni je bardziej próchnicotwórczymi. Są to ciastka, ciasta, cukierki, chrupki, a nawet białe pieczywo. Wśród produktów spożywczych zawierających duże ilości węglowodanów jedynie produkty naturalne i gruboziarniste, jak np.: warzywa, owoce, czy chleb razowy, nie mają praktycznie wpływu na rozwój próchnicy.

Aby zapobiec próchnicy należy ograniczyć produkcje kwasów w jamie ustnej przez eliminację bakterii i cukrów oraz zwiększyć odporności zębów poprzez codzienną higienę.

PAMIĘTAJ:

  1. Codziennie jedz co najmniej pięć porcji produktów zbożowych.
    Zawarta w nich skrobia dostarcza energii mięśniom, a błonnik ureguluje pracę jelit.
  2. Cztery porcje warzyw i trzy owoców zaopatrzą Twój organizm w wystarczające ilości witamin i składników mineralnych, a także błonnika.
  3. Dwie szklanki mleka dziennie, z których jedną można zastąpić serem zapewniają odpowiednią ilość wapnia, a także dużo białka. Pozostałą ilość potrzebnego białka dostarczy jedna porcja ryby, drobiu, grochu, fasoli lub mięsa.
  4. Unikaj alkoholu.
  5. Ograniczaj słodycze, podroby, jaja i tłuszcze zwierzęce.
  6. Zalecane są oleje roślinne i miękkie margaryny.
     
 

© Copyright 2004 Dentylium