RODZICE
 

 

Stosowanie związków fluoru.

 Fluor w dawkach profilaktycznych jest całkowicie bezpieczny
i nie ma żadnych skutków ubocznych.

Dla zdrowia zębów oraz w profilaktyce próchnicy duże znaczenie mają związki fluoru, ponieważ należą do tych mikroelementów, które odgrywają istotną rolę w budowie kości i w rozwoju zębów. Związki fluoru mogą być przyswajane przez organizm dwojako: wewnętrznie (metoda endogenna) i zewnętrznie (metoda egzogenna).

 

Metoda Endogenna

Fluor możemy przyjmować pod wieloma postaciami: fluorkowanej wody pitnej, soli kuchennej, gumy do żucia i innych artykułów spożywczych. Taka forma przyjmowania fluoru (choć niepozbawiona zalet) nie pozwala na ustalenie dokładnej jego dawki. Najprostszym (najdokładniejszym) sposobem dawkowania fluoru będzie przyjmowanie go w postaci kropelek lub tabletek fluorkowych.

 Krople fluorkowe możemy podawać niemowlętom bezpośrednio do buzi na język, do przegotowanej wody, herbatki, soku, ale nigdy do mleka i przetworów mlecznych, gdyż fluor dodany do mleka łączy się z wapniem i traci właściwości lecznicze.

Tabletki dla najmłodszych można rozpuszczać w płynach podawanych do picia. Starszym dzieciom tabletkę podajemy przed pójściem spać, po dokładnym wyczyszczeniu zębów. Bardzo ważne jest, aby dziecko zasypiało z resztkami fluoru w buzi, ponieważ w czasie snu zmniejsza się ilość śliny wydzielanej przez śliniaki - co zwiększa aktywność bakterii próchnicotwórczych.

Tabletki fluorkowe można przyjmować całe życie. Dodatkową zaletą tej profilaktycznej metody jest wiedza zarówno dzieci jak i ich rodziców, że dzięki konsekwentnemu przyjmowaniu leku, jakim są krople i tabletki, można zahamować rozwój próchnicy.

 Stosowanie kropli i tabletek jest uwarunkowane zawartością fluoru w wodzie pitnej w rejonie zamieszkania dzieci wraz z uwzględnieniem w powietrzu atmosferycznym zawartości 0,01 mgF/m³.

Podawanie preparatów fluorkowych dla dziecka powinien indywidualnie ustalić lekarz stomatolog lub pediatra.

 

Wiek

Zawartość fluorku w wodzie do picia w mg/l

0,0-0,3

0,3-0,7

Powyżej 0,7

6 miesięcy-

2 lata

 

4 krople*

 

 

 

2 do 4 lat

 

8 kropli*

 

4 krople*

 

 

Powyżej 4 lat

16 kropli*

lub

4 tabletki 0,25mg

lub

1 tabletka 1,00mg

 

8 kropli*

lub

2 tabletki0,25mg

 

                                      * 4 krople preparatu zawierają 0,25 mg fluoru

Metoda Egzogenna

            Znaczącą rolę mają też metody egzogenne oparte na bezpośrednim wzbogacaniu szkliwa zęba jonami fluoru. Nośnikami fluorków są: pasty do zębów, roztwory do wcierania, płyny do płukania jamy ustnej, żele, lakiery i laki fluorkowe oraz zawierające i uwalniające fluor materiały stosowane do wypełnienia ubytków próchnicowych.

 

© Copyright 2004 Dentylium